Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km   -  
 
 

Pomorskie Porozumienie Oddziałów PTTK w Gdańsku
Pomorska Komisja Turystyki Pieszej
Podkomisja Szlaków i Zagospodarowania

Informacja nr 62 - o tymczasowym odcinku na szlaku Kartuskim.

W bieżącym roku zostało wprowadzone nowe oznakowanie dojść do punktów widokowych w Gdyni znajdujących się na wieżach widokowo-telekomunikacyjnych na górze Donas i w Kolibkach. W przypadku obu punktów istniejący dotychczas układ dojść oparty o znakowane szlaki turystyki pieszej znacznie rozbudowano stwarzając większą liczbę możliwości dotarcia do tych wież.

W przypadku punktu widokowego na górze Donas istniejący szlak Trójmiejski koloru żółtego, który przechodzi przez górę Donas i tym samym stanowi jedno z dojść do punktu widokowego, został niejako zdublowany szlakiem czarnym łącznikowym. Odchodzi on od szlaku żółtego na leśnym podejściu od ulicy Chwaszczyńskiej i prowadząc przez pętlę trolejbusową na ulicy Miętowej wraca do szlaku żółtego na rogu ulic Łanowej i Pokrzywowej. Od czarnego szlaku łącznikowego prowadzi czarny szlak dojściowy (oznaczony trójkątami) na górę Donas. Szlak łącznikowy i czarny dojściowy zastąpił dawny żółty szlak dojściowy. Obecnie na górę Donas prowadzi także żółty (nowy) szlak dojściowy, ale odchodzący od szlaku Trójmiejskiego.

Istniejący układ dojściowy do punktu widokowego Kolibki, w którym można było dostać się pieszo korzystając ze szlaku dojściowego odchodzącego od czerwonego szlaku Wejherowskiego, został znacząco zmieniony poprzez wprowadzenie dwóch nowych szlaków pieszych przechodzących obok punktu widokowego. Nowy szlak żółty Kępy Redłowskiej prowadzi z Małego Kacka (rejon dawnego Bukowina) od ulicy Wielkopolskiej do wieży widokowej ulicą Spokojną (obok cmentarza) i Spółdzielczą. Do Alei Zwycięstwa w Kolibkach schodzi obok dawnego schronu artyleryjskiego z okresu II wojny światowej, a potem ulicą Spółdzielczą. W Kolibkach szlak prowadzi wzdłuż Potoku Kolibkowskiego do plaży a potem do mola w Orłowie. Drugi krótki szlak koloru czarnego nazwany: Do Kolibkowskiej Wieży wiedzie do punktu widokowego z przystanku SKM w Kamiennym Potoku (węzeł szlaków). Dalej trasą likwidowanego szlaku dojściowego ulicą Spółdzielczą do Alei Zwycięstwa.

Szlak żółty otrzymał nazwę Kępy Redłowskiej, jako że planowane jest jego poprowadzenie dalej przez Kępę Redłowską do centrum Gdyni (skwer Kościuszki).

Cały układ dojściowy do obu punktów widokowych został wyposażony z system informacyjny, na który składa się spora liczba drogowskazów i tablic ze schematami dojść.

Gdańsk, październik 2011

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl