Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Szlaki międzynarodowe

Szlak międzynarodowy E9

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km - Kaszubski - Jezioro Dąbrowskie z brzegu północno-zachodniego 
 
 

Statystyki

Odwiedzin:
Dziś:220
Wczoraj:739
W miesiącu:12382
Wszystkich:663593

Zdjęć w galeriach:1773
 
 

Systemy znakowania

Szlaki piesze

Szlaki turystyki pieszej PTTK są znakowane w jednolity sposób na terenie całego kraju. Dotyczy to zarówno terenów nizinnych jak i górskich. System ten wyróżnia zasada stosowania jako oznacznika szlaku jednego z pięciu kolorów podstawowych czyli czerwonego, żółtego, niebieskiego, zielonego lub czarnego. Najbardziej znany i charakterystyczny element systemu to znak podstawowy, którym jest poziomy prostokąt, wypełniony trzema jednakowej wielkości poziomymi paskami, zewnętrznymi białymi i środkowym w kolorze szlaku.

                   

Oprócz znaku podstawowego stosowanego na odcinkach prostych szlaku istnieją znaki, które służą do oznaczania zmian kierunku. Są to strzałka umieszczana na zakręcie i tzw. potocznie winkiel czyli znak w kształcie odwróconej litery L, który jest malowany przed zakrętem. Do oznaczania początku szlaku używa się barwnego kółka w białej otoczce.

Niekiedy na trasie szlaku można spotkać jeszcze inne znaki, które mają za zadanie doprowadzić do obiektów znajdujących się w pobliżu szlaku. Mogą to być ciekawe obiekty krajoznawcze (architektury, przyrody, archeologii), punkty widokowe, źródła lub ujęcia wody, obiekty noclegowe. Znak ma wypełnienie w kolorze danego szlaku, z którego prowadzi dojście.

        

Na system znakowania składają się jeszcze znaki informacyjne, którymi są drogowskazy szlakowe i dojściowe, tabliczki informacyjne z nazwami, tablice ze schematem szlaku (szlaków). Znaki te umieszczane są w miejscach węzłowych, końcowych i ważnych dla szlaku.

Więcej o znakowaniu pod adresem: http://www.pttk.pl/aktywna/znaki.php.

Szlaki rowerowe

Znaki informacyjne wykorzystywane przy oznakowanie tras (szlaków) rowerowych powinny być zgodne z "Instrukcją znakowania turystycznych tras (szlaków) rowerowych" wydaną przez PTTK w 2006 r. oraz załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. Nr 220/03, poz. 2181) wraz z załącznikami 1-4.

Znakowanie tras (szlaków) rowerowych odbywa się:

  • przy użyciu znaków drogowych tras (szlaków) rowerowych zgodnych z Ustawą - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 98/97, poz. 602 z późniejszymi zmianami),
  • poprzez malowanie lub naklejanie znaków na drzewach, słupach, murach itp. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z symbolem roweru i paskiem lub strzałką w kolorze szlaku lub w wypadku szlaków międzynarodowych numerem szlaku.

Przykłady oznakowania dla tras (szlaków) międzynarodowych:

     

Przykłady oznakowania dla tras (szlaków) krajowych:

     

W województwie pomorskim występuje duża ilość zgodnego z symboliką PTTK oznakowania tras, choć większość została wytyczona samodzielnie przez gminy, parki krajobrazowe bądź nadleśnictwa. Niestety występują również znaki szlaku nie zawsze zgodne z zunifikowanymi znakami drogowymi (kategorii R).

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2019 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl