Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 10,8 Bursztynowy - Elektrownia wodna w Bielkowie 
 
 

Systemy znakowania

Szlaki piesze

Szlaki turystyki pieszej PTTK są znakowane w jednolity sposób na terenie całego kraju. Dotyczy to zarówno terenów nizinnych jak i górskich. System ten wyróżnia zasada stosowania jako oznacznika szlaku jednego z pięciu kolorów podstawowych czyli czerwonego, żółtego, niebieskiego, zielonego lub czarnego. Najbardziej znany i charakterystyczny element systemu to znak podstawowy, którym jest poziomy prostokąt, wypełniony trzema jednakowej wielkości poziomymi paskami, zewnętrznymi białymi i środkowym w kolorze szlaku.

                   

Oprócz znaku podstawowego stosowanego na odcinkach prostych szlaku istnieją znaki, które służą do oznaczania zmian kierunku. Są to strzałka umieszczana na zakręcie i tzw. potocznie winkiel czyli znak w kształcie odwróconej litery L, który jest malowany przed zakrętem. Do oznaczania początku szlaku używa się barwnego kółka w białej otoczce.

Niekiedy na trasie szlaku można spotkać jeszcze inne znaki, które mają za zadanie doprowadzić do obiektów znajdujących się w pobliżu szlaku. Mogą to być ciekawe obiekty krajoznawcze (architektury, przyrody, archeologii), punkty widokowe, źródła lub ujęcia wody, obiekty noclegowe. Znak ma wypełnienie w kolorze danego szlaku, z którego prowadzi dojście.

        

Na system znakowania składają się jeszcze znaki informacyjne, którymi są drogowskazy szlakowe i dojściowe, tabliczki informacyjne z nazwami, tablice ze schematem szlaku (szlaków). Znaki te umieszczane są w miejscach węzłowych, końcowych i ważnych dla szlaku.

Więcej o znakowaniu pod adresem: http://www.pttk.pl/aktywna/znaki.php.

Szlaki rowerowe

Znaki informacyjne wykorzystywane przy oznakowanie tras (szlaków) rowerowych powinny być zgodne z "Instrukcją znakowania turystycznych tras (szlaków) rowerowych" wydaną przez PTTK w 2006 r. oraz załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. Nr 220/03, poz. 2181) wraz z załącznikami 1-4.

Znakowanie tras (szlaków) rowerowych odbywa się:

  • przy użyciu znaków drogowych tras (szlaków) rowerowych zgodnych z Ustawą - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 98/97, poz. 602 z późniejszymi zmianami),
  • poprzez malowanie lub naklejanie znaków na drzewach, słupach, murach itp. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z symbolem roweru i paskiem lub strzałką w kolorze szlaku lub w wypadku szlaków międzynarodowych numerem szlaku.

Przykłady oznakowania dla tras (szlaków) międzynarodowych:

     

Przykłady oznakowania dla tras (szlaków) krajowych:

     

W województwie pomorskim występuje duża ilość zgodnego z symboliką PTTK oznakowania tras, choć większość została wytyczona samodzielnie przez gminy, parki krajobrazowe bądź nadleśnictwa. Niestety występują również znaki szlaku nie zawsze zgodne z zunifikowanymi znakami drogowymi (kategorii R).

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl