Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 32,2 Wzgórz Szymbarskich - Dolina Raduni, droga zejściowa nad rzekę 
 
 

Szlak KASZUBSKI IM. JULIANA RYDZKOWSKIEGO

Szlak Kaszubski im. Juliana Rydzkowskiego
Wiele - Chojnice
kolor czerwony
długość 57,9 km

   

Szlak przebiegający w południowej część województwa pomorskiego praktycznie w całości w powiecie chojnickim. Stanowi południowo-zachodnią część (na obszarze dawnego powiatu chojnickiego) niegdyś funkcjonującego jako jedna całość szlaku Kaszubskiego. Tereny zamieszkane przez Kaszubów niegdyś sięgały aż za Chojnice. Od nazwiska znanego miejscowego regionalisty, krajoznawcy Juliana Rydzkowskiego odcinek ten został nazwany jego imieniem. Rydzkowski niemal całe swoje dorosłe życie związał z Chojnicami. Im i okolicy poświęcił swój czas i energię między innymi jako popularyzator dziejów miasta, regionu, twórca i pierwszy kustosz miejscowego muzeum.

 

Większa część szlaku przebiega przez Bory Tucholskie z ich sercem - parkiem narodowym Bory Tucholskie. Spora część tego fragmentu Borów (położona na zachód od linii kolejowej Lipusz - Chojnice) to teren Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Ale szlak Kaszubski im. J. Rydzkowskiego to nie tylko lasy. Bory, również we fragmencie, gdzie znajduje się szlak, obfitują także w jeziora. I na trasie szlaku jest ich sporo. Począwszy od Jeziora Wielewskiego i następnego bardzo wąskiego i długiego jeziora Skąpego (5 - 6 km długości przy szerokości rzędu 250 - 300 m) na samym początku szlaku po duże Jezioro Charzykowskie (drugie pod względem wielkości w Borach) wypełniające znaczną część rozległej Rynny Charzykowskiej pod jego koniec. Na terenie parku narodowego szlak podąża wzdłuż rynien dwóch niedużych jezior: Jeleń a potem Plęsno.

Szlak rozpoczyna się we Wielu, wsi o bogatych tradycjach kulturowych i historycznych. Jednakże ten początkowy odcinek szlaku, przebiega pod znakiem tutejszej kalwarii malowniczo położonej na zboczach Białej Góry na południe od wsi. Inną ciekawą miejscowością odwiedzaną przez szlak jest Męcikał, teraz już kościelny, mający wiele epizodów historycznych związanych ze swoim położeniem przy brodzie na Brdzie. Chojnice - meta szlaku - to obecnie siedziba powiatu, ale w dziejach ważny ośrodek tej części Pomorza - zachodnich kresów Kaszub. Miasto o bogatej i wielowiekowej historii, wielu ciekawych obiektach i cennych zabytkach. Wspomniana Brda to nie jedyna rzeka, którą trzeba będzie pokonać podczas wędrówki szlakiem, choć największa. Na trasie szlaku jest też Niechwaszcz, dopływ Wdy, płynąca na tym, środkowym odcinku szeroką bagnistą doliną, wypełnioną łąkami i pastwiskami, pociętą siecią kanałów i rowów. Spotkamy też w części niemal źródłowej Parzenicę, jej dopływ.

 

Szlak w całości nietrudny, jeśli chodzi o warunki wędrowania, choć z uwagi na swe położenie w Borach Tucholskich na krańcu województwa, w niektórych fragmentach stosunkowo trudno dostępny zwłaszcza środkami komunikacji publicznej. Na odcinku biegnącym brzegiem jeziora Trzemeszno dość uciążliwy i niedostępny dla rowerów. Partia znajdująca się na terenie parku narodowego (około 10 km) może podlegać pewnym rygorom, ograniczeniom w korzystaniu etc. Ponadto trzeba pamiętać, że jest to odcinek odludny. Końcowy fragment dogodny dla krótkich wycieczek i ich kombinacji przy wykorzystaniu też innych szlaków z uwagi na dobrą dostępność z Chojnic.

Wycieczkę na początkowym odcinku szlaku (z Wiela) warto połączyć ze zwiedzaniem (przejściem) całej kalwarii czyli reszty kaplic kalwaryjskich pomijanych przez szlak. We Wielu węzeł ze szlakami: Rzeki Zbrzycy i Wdzydzkim. Ten drugi stanowi połączenie ze szlakiem Kaszubskim głównym - odcinkiem znajdującym na obszarze dawnego województwa gdańskiego. W Męcikale spotkanie ze szlakiem Brdy, na terenie parku narodowego powiązania ze szlakami: Strugi Siedmiu Jezior, Brdy, a w okolicy Chojnic i w nich samych szlaki: Strugi Siedmiu Jezior i im. Jana Karnowskiego. Szlak Kaszubski im. J. Rydzkowskiego wraz ze szlakiem Wdzydzkim i szlakiem Kaszubskim stanowią w całości trasę pieszą o znaczeniu ponadregionalnym.


Przebieg i kilometraż

WIELE, PKS0,058,8
Jez. Wielewskie0,758,1
Kalwaria Wielewska, kaplica Piłata1,557,3
DĄBROWA, wybud., skrzyżowanie2,856,0
DĄBRÓWKA4,254,6
Jezioro Skąpe, brzeg wsch.6,052,8
Jez. Cyrkowiec8,350,5
BRODA9,449,4
Korzenica10,947,9
KOSOBUDY, kościół14,144,7
KINICE, skrzyżowanie15,443,4
Niechwaszcz, most17,841,0
CZARNYŻ, szkoła18,840,0
leśn. Śpierwia (d. Giełdoń)20,438,4
leśn. Okrąglik23,135,7
GIEŁDOŃ, szosa23,535,3
Jez. Trzemeszno25,533,3
ŚPIERWIA, skrzyżowanie27,531,3
STRUGA, przystanek PKP Męcikał27,930,9
MĘCIKAŁ, Brda, kładka29,629,2
Jeleń, brzeg wsch,33,825,0
Jeleń, skraj zach.36,822,0
Bełczak37,321,5
Płęsno, skraj wsch.37,821,0
Struga, mostek40,118,7
leśn. Bachorze43,115,7
BACHORZE MPK43,715,1
HOW FUNKA45,912,9
Jez. Charzykowskie47,311,5
STARY MŁYN, osada48,510,3
Jez. Niedźwiedzie, łąka50,78,1
JARCEWO, szkoła53,15,7
CHOJNICE, park55,83,0
CHOJNICE, pomnik56,42,4
CHOJNICE, Brama Człuchowska58,80,0

Szczegółowe mapy

W przygotowaniu


Komunikaty i informacje


Fotogaleria


 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl