Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km - Kaszubski - Jezioro Dąbrowskie z brzegu północno-zachodniego 
 
 

Szlak KRZESZNA - SZYMBARK

Szlak Krzeszna - Szymbark
Krzeszna - Szymbark
kolor żółty
długość 2,8 km

   

Jeden z najdłuższych szlaków regionu gdańskiego i jednocześnie jeden z tych, które wychodząc z Trójmiasta doprowadzają w centralną część wysoczyzny Pojezierza Kaszubskiego. W tym wypadku szlak dociera przede wszystkim do Wzgórz Szymbarskich, które ze swą kulminacją - Wieżycą są nie tylko najwyżej położonym miejscem na Pojezierzu Kaszubskim ale na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Następnie szlak przecina krąg Jezior Raduńskich przechodząc na ich drugi brzeg Kaszubską Bramą i zmierza w Lasy Mirachowskie. Zwiedza ich mniej znaną, południową część kryjącą rezerwaty: Kurze Grzędy i Jezioro Turzycowe a na koniec doprowadza do Sierakowic, dużej i zasobnej wsi gminnej.

Do Wzgórz Szymbarskich szlak dochodzi od strony wschodniej przemierzając lasy kolbudzko-przywidzkie, w których obchodzi Jezioro Otomińskie, dwukrotnie natrafia na Radunię i długo towarzyszy Reknicy. Okolice te stanowią obszary chronionego krajobrazu: Otomiński, Doliny Raduni i Przywidzki. Początkowa partia szlaku przebiega jednakże w strefie krawędziowej wysoczyzny, gdzie oprócz uroczych zakątków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego takich jak Łysa Góra, Dolina Ewy czy Wzniesienie Marii znaleźć można mało znane ale ciekawe peryferyjne części Gdańska. Do nich z pewnością zaliczyć można Matarnię, bardzo starą parafię z gotyckim kościółkiem św. Walentego.

Trasa szlaku jest zróżnicowana co do skali trudności, choć bez odcinków wymagających specjalnego przygotowania kondycyjnego, wyjąwszy może samo podejście na szczyt Wieżycy. Na trasie szlaku znaleźć można kilka miejsc i punktów widokowych z Wieżycą na czele, gdzie przed kilku laty ustawiono wieżę widokową. Z uwagi na fakt, że rzeźba terenu na dużej części jest mocno urozmaicona, nadawać się on będzie dla turystyki narciarskiej. Dla turystyki kolarskiej można go wykorzystywać na niektórych fragmentach. Do najpopularniejszych odcinków szlaku należy fragment początkowy od Sopotu do Jeziora Łapińskiego oraz środkowy od Sławek do Gołubia. Na całej trasie spotkania z innymi szlakami regionu gdańskiego. Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jest to większość szlaków tu przebiegających; w okolicy Jeziora Otomińskiego szlaki Kartuski i Skarszewski natomiast w centralnej części Pojezierza Kaszubskiego (Gołubie) - szlak Kaszubski. W Sierakowicach ponowne spotkanie ze szlakiem Kaszubskim a ponadto ze szlakiem Kręgów Kamiennych.

Dla umożliwienia zdobywania kulminacji Wieżycy podczas krótszych wycieczek szlak jest uzupełniony krótką trasą oznaczoną kolorem żółtym z Szymbarka do Krzesznej. Pozwala to wykorzystując komunikację kolejową zdobyć "szczyt" podczas dwugodzinnej wędrówki.

Przebieg i kilometraż

KILOMETRAŻ SZLAKU
KRZESZNA, przystanek kolejowy0,02,8
PATUŁY, wybudowanie1,21,6
SZYMBARK, szosa (gospoda)2,80,0

Opis przebiegu

Szlak rozpoczyna się na stacyjce kolejowej w Krzesznej (km 0,0). Stąd razem z idącym od wschodu szlakiem czerwonym Kaszubskim prowadzą w kierunku południowo-zachodnim czyli drogą równoległą do torów kolejowych mijając wiele zabudowań letniskowych i pensjonatowych. Przy wiadukcie, gdzie szlak czerwony przechodzi na drugą stronę linii kolejowej, szlak żółty skręca w przeciwną stronę. Jego trasa prowadzi pod górę obok jeszcze kilka obiektów o charakterze letniskowym a potem wchodzi w las. Po ok. 400 m szlak wychodzi na drogę prostopadłą, i skręca w prawo. Schodzi do wąskiej doliny, w której znajduje się kilka zabudowań przynależnych do Patuł, rozrzuconych wzdłuż biegnącej jej dnem drogi. Szlak przecina dolinę i na skrzyżowaniu (km 1,2) udaje się mniej wyraźną drogą leśną dalej w tym samym kierunku tj. na południowy-wschód. Idzie pod górę; krótko przez las potem wśród pól. Stopniowo otwiera się widok: najpierw na znajdującą się w kierunku zachodnim zalesioną Wieżycę z wystającym spośród drzew charakterystycznym szczytem wieży widokowej, a po dalszej wędrówce na zabudowania Szymbarka, wśród których dominuje ceglana wieża kościoła. W rejonie dwóch dróg poprzecznych szlak skręca bardziej na południe i po około 500 m dociera do Szymbarka. Po wyjściu na nową drogę polną skręca w lewo a zaraz potem na następnej szerszzej w prawo w kierunku centrum wsi. Po 200 m przy kapliczce naprzeciwko gospody wychodzi na szosę do Stężycy i kończy swą trasę (km 2,8). Przez miejsce to przebiega też szlak czarny Wzgórz Szymbarskich.

Fotogaleria

Szlak Krzeszna - Szymbark
 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2022 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl