Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km   -  
 
 

Szlak OPALEŃSKI

Szlak Opaleński
Rakowiec (zajazd) - Opalenie
kolor żółty
długość 7,5 km

     

Dwa krótkie szlaki przebiegające przez lasy znajdujące się w okolicy Opalenia. Rozpoczynając się w jednym miejscu przy zajeździe Gniewko nad Jeziorem Rakowieckim łącznie z odcinkiem szlaku Dolnej Wisły tworzą pętlę, która umożliwia poznanie podczas dookolnej wycieczki tego fragmentu ziemi gniewskiej (gminy), między innymi doliny Wisły szczególnie z punktu widokowego położonego w okolicy Wiosła Małego.

Szlak Opaleński prowadzi głównie doliną Młyńskiej Strugi, która przepływając przez Jezioro Rakowieckie potem zmierza do Wisły w Opaleniu. Odwiedzany jest przez ten szlak rezerwat Opalenie znajdujący się nad jej brzegami. Rezerwat ten znajduje się tez na trasie drugiego szlaku - Lasów Dębińskich. Szlak Opaleński jeszcze odwiedza Pólko z leśniczówką, przy której utworzono izbę edukacyjno-ekologiczną. Samo Opalenie położone nad Wisłą jest ciekawą, miejscowością o wielowiekowych dziejach. Natomiast szlak Lasów Dębińskich biegnie także wschodnim brzegiem Jeziora Rakowieckiego a następnie po przedarciu się przez lasy wokół leśniczówki Dębiny osiąga rejon Wiosła Małego i kluczowy - punkt widokowy na Wisłę.

  

Szlaki stanowią fragment powstającej sieci szlaków Ziemi Gniewskie, które po dalszej realizacji powiększą szlaki Kociewia. W chwili obecnej oba szlaki łączą się one ze szlakiem Dolnej Wisły w Opaleniu i koło Wiosła Małego. Szlak Opaleński należy zaliczyć do szlaków nie stwarzających specjalnych trudności z jego przebyciem .Inaczej się przedstawia sprawa ze szlakiem Lasów Dębińskich. Ze względów komunikacyjnych szlak ten można przejść tylko łącznie ze szlakiem Dolnej Wisły. Także przekraczanie Młyńskiej Strugi może być utrudnione. Jak już wspomniano oba szlaki najlepiej pokonywać w postaci pętli z Opalenia lub spod Zajazdu Gniewko.

  

Przebieg i kilometraż

KILOMETRAŻ SZLAKU
RAKOWIEC, zajazd Gniewko0,07,5
PILCKI0,57,0
rezerwat Opalenie Dolne 1,56,0
PóLKO, leśn. Opalenie3,84,7
Młyńska Struga, rozdroże (PKS Pólko)5,12,4
OPALENIE, kościół7,50,0

Opis przebiegu

Szlak rozpoczyna się na przystanku autobusowym na szosie krajowej nr 91 przy zajeździe Gniewko koło Rakowca. (km 0,0). Swój początek (koniec) mają tu także szlaki: zielony Ziemi Tczewskiej im. Romana Klima (z Tczewa) i niebieski Lasów Dębińskich . Stąd szlak żółty idzie obok zajazdu i krótko szosą w kierunku Gdańska (północ), bowiem zaraz odchodzi leśną drogą w prawo. Doprowadza ona po 300 m do grupy zabudowań głównie o charakterze letniskowym, które stanowią śródleśną osadę Pilcki (km 0,5). Na skraju polany szlak skręca w lewo i łukiem w prawo dochodzi do zagrody, za którą wkracza w las. Teraz następuje odcinek leśny prowadzący generalnie w kierunku południowo-wschodnim przez teren o urozmaiconej rzeźbie zakończony zdecydowanym zejściem do doliny Młyńskiej Strugi. Nad potokiem na skraju rezerwatu Opalenie (km 1,5) szlak spotyka szlak Lasów Dębińskich , który przechodzi na drugą jego stronę. Szlak żółty natomiast skręca w lewo i podąża w dół strumienia . Będzie szedł prawie kilometr drogą biegnącą wzdłuż wijącego się w głębokim jarze potoku. Na wysokości dawnej przeprawy skręca w lewo i idzie łagodnie pod górę w kierunku północno-wschodnim. Po wyjściu na szeroki trakt gruntowy szlak skręca w prawo i wkrótce dochodzi do kilku zabudowań miejscowości Pólko a wśród nich leśniczówki Opalenie (km 3,8) . Przechodzi obok budynku leśnictwa a potem dalej tym traktem udaje się generalnie na południe. Stopniowo schodzi w dół ponownie w dolinę Strugi Młyńskiej ale bezpośrednio nad potok nie dociera. Po około 1,5 km na ostrym zakręcie trawersującej po zboczu drogi opuszcza ją i idzie dalej w tym samym kierunku co dotychczas czyli na wschód (km 5,1). Z tego miejsca idąc cały czas poprzednią drogą można się dostać do szosy i przystanku PKS Pólko. A szlak zdąża dalej zboczem doliny Młyńskiej Strugi, to się od niej oddalając to przybliżając. Idąc na wschód szlak jednocześnie zbliża się także do Doliny Wisły. Za kolejnym zakrętem w prawo droga zaczyna się wcinać w teren i wytracać wysokość. Cały czas schodząc po zboczu doliny szlak opuszcza las i natrafia na pierwsze zabudowania Opalenia. Potem ulicą Sportową obok poewangelickiego kościoła i cmentarza dociera do ulicy Czyżewskiego natrafiając tym samym na szlak czarny Dolnej Wisły . Tu skręca w prawo ó po 100 m dochodzi do drogi nr 252 (ul. Warneckiego) prowadzącej do przeprawy wiślanej. Skręca w lewo i w pobliżu kościoła (plac św. Józefa) przy przystanku PKS kończy swą trasę (km 7,5), podczas gdy szlak czarny, od spotkania cały czas mu towarzyszący, podąża dalej.

Fotogaleria

Szlak Opaleński

Informacje techniczne

INFORMACJE TECHNICZNE
oznaczenie kodowe szlaku PM-1529-Y
ranga szlakuszlak lokalny
położenie administracyjne szlaku gmina Gniew
położenie turystyczne szlaku szlaki regionu gdańskiego
grupa szlaków Kociewia i Borów Tucholskich
szlaki Ziemi Gniewskiej i okolic
administrator terenów leśnych szlaku Nadleśnictwo Starogard Gdański
Leśnictwo Opalenie
jedn. org. PTTK nadzorująca szlak / opiekun Oddział Regionalny PTTK Gdańsk, ul. Ogarna 72
Pomorska Komisja Turystyki Pieszej
tel. 58 301 14 88
ostatnie odnowienie szlaku 2020
wyposażenie szlaku w znaki informacyjne drogowskazy i tablice ustawione w 2006 r : Rakowiec zajazd (td), rez. Opalenie(d-2023 brak), Opalenie (td)
nowa tablica w Opaleniu - 2023.
dokumentacja szlaku projekt szlaku 2005
ostatnie zmiany przebiegu  
projektowane zmiany przebiegu  
inne  

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2023 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl