Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 8,2 Kaszubski - Pagórkowaty krajobraz w okolicy Kamienicy Królewskiej 
 
 

Szlak Ósmego Widoku

Szlak Ósmego Widoku
Gdansk Oliwa - Gdansk Dolina Radości
kolor żółty
długość 2,1 km

     

Króciutki szlak na terenie Gdańska, w Oliwie i Lesie Oliwskim spinający dwa szlaki piesze: Kartuski i Wzgórz Szymbarskich. Jego głównym zadaniem jest ułatwienie dojścia do położonego na grzbiecie Góry Szwabego i powstałego w ramach "Spojrzenia na Gdańsk" punktu widokowego. Punkt ten oznaczony jest numerem ósmym, stąd taka nazwa szlaku. Na trasie szlaku ciekawe i zabytkowe obiekty oraz interesujące miejsca: Kużnia Wodna, Dwór Oliwski i Dolina Potoku Oliwskiego z Drogą Młyńską.

Szlak może stanowić trasę krótkiej samodzielnej wycieczki o charakterze pętli (z odcinkiem bez znaków) a jednocześnie może wzbogacić warianty tras szlaków sąsiednich (Kartuskiego i Wzgórz Szymbarskich), z którymi się bezpośrednio łączy. Nie jest zbyt trudny, ale z uwagi na przebieg w strefie wysoczyznowej ma kilka podejść i niezbyt się nadaje dla rowerów.


Przebieg i kilometraż

GDAŃSK Oliwa, Kużnia wodna0,02,1
GDAŃSK, Dwór Oliwski0,31,8
Góra Szwabego, punkt widokowy (VIII)1,01,1
droga grzbietowa wzn. Ela - szlak Wzgórz Szymbarskich1,60,5
Dolina Radości, Droga Młyńska2,10,0

Opis przebiegu

Szlak rozpoczyna się w Oliwie na ulicy Bytowskiej przy Kużni Wodnej (km 0,0). km [0,0] Ósmego Widoku - Kuźnia Wodna w Gdańsku Oliwie


Tu dołącza do biegnącego tędy niebieskiego szlaku Kartuskiego i razem idą ulicą Bytowską w głąb Doliny Radości. Po około 100 m szlak żółty się oddziela i ścieżką podąża wzdłuż Potoku Oliwskiego. Wkrótce dochodzi do bocznej uliczki, którą w prawo można dostać się do stawu na potoku i Dworu Oliwskiego km [0,3] Ósmego Widoku - Dwór Oliwski (zespół hotelowy) w Gdańsku OliwieSzlak idzie tak, mija staw i dwór (km 0,3), odbudowany na hotel i dociera do rozdroża. W lewo dnem doliny prowadzi Młyńska Droga. Szlak idzie w prawo w dolinkę boczną (Dolina Czystej Wody), w której znajduje się ogród działkowo-rekreacyjny. Zaraz jednakże opuszcza Drogę Marnych Mostów w lewo i wchodzi w las porastający międzydolinny "grzbiet". Najpierw drogą a potem stromą ścieżką wspina się na wysoczyznową wierzchowinę. Dochodzi w pobliże lokalnej kulminacji, którą jest Góra Szwabego o wysokości około 130 m n. p. m. (km 1,0). Z tego rejonu roztacza się widok na Oliwę i Żabiankę: katedrę oliwską i pobliską zabudowę, bloki Żabianki, zatokę. Widok ten w ramach "Spojrzenia na Gdańsk" został nazwany widokiem Andrzeja i opatrzony numerem VIII km [1,0] Ósmego Widoku - Widok z Góry Szwabego - widok VIIII. Szlak idzie wysoczyznowym grzbietem w kierunku zachodnim bliżej Wzniesienia Ela i natrafia na idący z naprzeciwka dawną drogą Ellakamm Weg szlak czarny Wzgórz Szymbarskich (km 1,6). Oba szlaki opuszczają drogę przygrzbietową i wykorzystując boczne dolinki schodzą dość krętą trasą do Doliny Radości (kierunek południowy) Tu wydostają się na Młyńską Drogę biegnącą lewym (orograficznie) brzegiem Potoku Oliwskiego km [2,1] Ósmego Widoku - Młyńska Droga w Dolinie Radości
. Czarny szlak skręca w prawo i idzie w głąb doliny, natomiast żółty tu kończy swój bieg (km 2,1).

Szczegółowe mapy

Ślady trasy szlaku (do pobrania): GPX - pobierz i zapisz jako plik z rozszerzeniem ".gpx"; KML - pobierz i zapisz jako plik z rozszerzeniem ".kml".


Komunikaty i informacje


Wycieczki na szlaku

1. Wycieczkę samoistną trasą szlaku najlepiej odbyć w postaci pętli z miejscem początku i końca wycieczki na początku szlaku przy kużni wodnej w Gdańsku Oliwie (u. Bytowska 1). Po dojściu do końca szlaku na Drodze Młyńskiej w Dolinie Radości należy drogą tą pójść w dół doliny (w lewo) w rejon stawu młyńskiego przy Dworze Oliwskim i stąd powrócić szlakiem do Kużni Wodnej. Długość całej trasy wycieczki 3,2 km. Punktem startowym może być parking przy ulicy Bytowskiej naprzeciwko Kużni, dokąd dojazd własnym środkiem transportu.

2. W przypadku konieczności pieszego dostania się do miejsca początkowego szlaku można połączyć to z wędrówką w obie strony odcinkiem szlaku niebieskiego Kartuskiego. Wówczas początkiem wycieczki byłby przystanek kom. miejskiej Karwieńska 2 (linia 179), skąd należy przejść do ulicy Kościerskiej (południe) i szlaku niebieskiego. Dodatkowy odcinek szlakiem niebieskim to 1 km. Wędrówka szlakiem żółtym w postaci pętli jak w poz. 1. Powrót, jak już wspomniano, podobnie. Łącznie długość wycieczki to 5,2 km.

3. Inną możliwością poznania trasy szlaku jest włączenie jej w dłuższą wycieczkę z wykorzystaniem szlaków z którymi się łączy tj. Kartuskiego i Wzgórz Szymbarskich. Jest tu kilka możliwości, które zostaną zaprezentowanie na stronie Wycieczek na weekend.


Fotogaleria


Historia szlaku

Szlak został wyznakowany w roku 2021 cztery lata po tym, jak ogłoszono odsłonięcie widoku VIII z cyklu "Spojrzenia na Gdańsk". Wcześniej funkcjonowała jedynie ścieżka dojściowa znakowana od szlaku Wzgórz Szymbarskich. Inicjatywa Pomorskiej Komisji Turystyki Pieszej PTTK w Gdańsku spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez władze miasta, bowiem nowa trasa znamienicie ułatwiła odnalezienie tego punktu widokowego i dojście do niego od strony miasta.


Informacje techniczne

oznaczenie kodowe szlakuPM-1559-y
ranga szlaku
lokalny
położenie administracyjne szlakumiasto Gdańsk
położenie turystyczne szlakuszlaki regionu gdańskiego
grupa szlaków Trójmiasta i okolic
administrator terenów leśnych szlakuNadleśnictwo Gdansk - Leśnictwa: Renuszewo
jedn. org. PTTK nadzorująca szlak / opiekunPomorskie Porozumienie Oddziałów PTTK w Gdańsku
Oddział Regionalny PTTK Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. 583011488 – Pomorska Komisja Turystyki Pieszej
ostatnie odnawianie szlaku2021: wyznakowanie szlaku
wyposażenie szlaku w znaki informacyjnedrogowskazy: 2021: Oliwa - Kużnia Wodna, Dolina Radości - Droga Młyńska
dokumentacja szlakurobocza
ostatnie zmiany przebiegu
planowane i projektowane zmiany przebiegu
inne

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2023 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl