Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 2,2 Jezior Kociewskich północny - Droga leśna nad jezioro  Wielkie Borówno 
 
 

Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER

Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER to ułożone w jeden ciąg od Gdyni do Pruszcza Gdańskiego szlaki piesze lub ich fragmenty połączone tematem bursztynowym.

Bursztyn czy też bardziej wyszukanie jantar, magiczny kamień przez Kaszubów nazywany "żełtim kamem" jest mocno związany z lokalną, pomorską kulturą i sztuką. Zresztą znany był i wielce ceniony tu już od bardzo dawna, od starożytności. Do dziś jest wielką atrakcją i jednocześnie znakiem a nawet symbolem regionu.

Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER rozpoczyna się w centrum Gdyni przy skwerze Kościuszki a kończy w Pruszczu Gdańskim przy stacji kolejowej po drodze przecinając Lasy Sopockie i Oliwskie, Las Otomiński oraz okolice Kolbud.

Początek trasy w Gdyni, bo Gdynia to morze, Bałtyk, czyli środowisko z którym zawsze kojarzony jest bursztyn. Nie bez przypadku nazywany jest on także bałtyckim złotem. Jednocześnie tutaj w Gdyni znajduje się największy zakład bursztyniarski. Brzegiem morza lub w bliskim jego sąsiedztwie trasa AMBER biegnie ponad 8 kilometrów, zakończona widokiem m.in. na morze z kolibkowskiej wieży.

Później jest bardzo duża partia leśna z epizodami miejskimi i wiejskimi. W jej trakcie w pobliżu Bąkowa trasa napotyka rezerwat Bursztynowa Góra. Na jego terenie znajdują się pozostałości dawnej kopalni bursztynu datowanej na wczesne średniowiecze obejmujące wyeksploatowane wyrobisko obecnie pokryte lasem. Rezerwat został utworzony w roku 1954, ale nazwa góry funkcjonuje już od bardzo dawna.

Na końcówce trasy w Pruszczu Gdańskim na obszarze położnym w widłach Raduni i jej kanału zlokalizowano Międzynarodowy Bałtycki Park Kulturowy "Faktoria". Na terenie faktorii, która jest rekonstrukcją rzymskiej osady kupieckiej, znajdującej się na trasie Międzynarodowego Szlaku Bursztynowego z okresu wpływów rzymskich, można zapoznać się m.in. z odtworzoną Chatą Bursztyniarza a także z bursztynowymi zabytkami.

Pomorską Bursztynową Trasę Pieszą AMBER tworzą następujące szlaki piesze (względnie ich fragmenty):

  • km 0,0 - km 9,9: Kępy Redłowskiej - od wieży kolibkowskiej (km 2,3) do Skweru Kościuszki (km 12,2) - w kierunku przeciwnym
  • km 9,9 - km 11,9: Do Wieży Kolibkowskiej - od przystanku SKM Sopot Kamienny Potok (km 0,0) do wieży kolibkowskiej (km 2,0) w kierunku przeciwnym
  • km 11,9 - km 40,3: Skarszewski -na odcinku od przystanku SKM Sopot Kamienny Potok (km 0,0) do pętli w Otominie (km 28,4)
  • km 40,3 - km 74,9: Bursztynowy - w całości czyli od pętli w Otominie (km 0,0) do stacji kolejowej w Pruszczu Gdańskim (km 34,5)

  

Trasa Bursztynowa AMBER w terenie wyróżniona jest stylizowanym oznaczeniem AMBER umieszczonym na grocie drogowskazów poszczególnych szlaków, które wchodzą w jej skład. Ponadto jej układ zostaje pokazany na schematach tablicowych tych szlaków. W Gdyni na Skwerze Kościuszki i w Pruszczu Gdańskim przy faktorii umieszczono duże tablice informacyjno-krajoznawcze, które pokazują schematycznie całą trasę AMBER wraz z dodatkowymi informacjami.


 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl