Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 27,2 Kociewski - Groby Szpęgawskie. Pomnik i krzyż-rzeźba upamiętniające pomordowanych 
 
 

Szlak Trójmiejski

Szlak TRÓJMIEJSKI
Gdańsk - Gdynia
kolor żółty
długość 47,8 km

   

Najpopularniejszy szlak regionu gdańskiego poprzednio nazywany szlakiem Wzgórzami Trójmiasta. Przebiega w całości w granicach administracyjnych Gdańska i Gdyni w strefie krawędziowej Wysoczyzny Gdańskiej znajdującej się od zachodniej strony Trójmiasta, stąd naturalny jego podział na części: gdańską i gdyńską. O dużej atrakcyjności szlaku decyduje niezwykle urozmaicona rzeźba i duża lesistość terenu, przez który przebiega.

  

Na swej trasie szlak przecina cały szereg dolin, które na różną głębokość rozcinają krawędź wysoczyzny, począwszy od niewielkich dolinek we Wrzeszczu (Królewska Dolina, Jaśkowa Dolina) poprzez dużo rozleglejszą dolinę Strzyży na terenie Brętowa oraz leśnictwa w Matemblewie i kilka rozgałęzień całego systemu dolinnego Doliny Radości w Oliwie, aż po długą dolinę Kaczy w Gdyni. Przechodząc z doliny do doliny szlak musi wchodzić na wierzchowinę wysoczyzny pokonując w ten sposób leżące pomiędzy nimi grzędy potocznie acz niesłusznie nazywane wzgórzami, stanowiące niekiedy doskonałe punkty widokowe lub choćby tylko lokalne kulminacje.

Do szczególnie interesujących takich miejsc należy zaliczyć: Sobótkę, Wzniesienie Marii i Donas. Na początkowym odcinku szlak odwiedza Grodzisko z fragmentem nowożytnych fortyfikacji Gdańska a potem kilka innych połaci miasta. niegdysiejszych podmiejskich wsi, rezydencji czy młynów. Wśród tych miejsc warto wyróżnić Matemblewo z Sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej. Wart polecenia jest też Jaśkowy Las powstały niegdyś jako założenie parkowe z wieloma miejscami widokowymi i ciekawymi obiektami. Później szlak zdecydowanie wkracza na teren lasów przemierzając niemal aż do końca duży i malowniczy kompleks leśny nazywany Lasem Oliwskim, a w nim wiele pomników przyrody: głazów i drzew. Najbardziej znane to Diabelski Kamień przy Drodze Węglowej i Dewajtis Gołębiewa. Od roku 1979 większość obszaru Lasów znalazła się w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W gdyńskiej części szlaku na uwagę zasługuje leśny zakątek miasta - Źródło Marii oraz  odcinek biegnący wzdłuż rzeki Kaczej.

  

Szlak z uwagi na swe położenie łatwo dostępny i możliwy do zwiedzania w wielorakich wariantach. Mnóstwo połączeń z innymi szlakami, wszystkimi które także przemierzają Trójmiejski Park Krajobrazowy (Wejherowski, Zagórskiej Strugi, Kartuski, Skarszewski , Wzgórz Szymbarskich oraz Źródła Marii). W rejonie góry Donas dodatkowo zdublowany czarnym szlakiem łącznikowym pozwalającym wariantować trasę i dostać się do pętli trolejbusowej oraz trasami dojściowymi. Stopień trudności szlaku zróżnicowany. W wielu partiach niezbyt nadaje się dla turystyki rowerowej. Na odcinku od doliny Kaczej do Gdańska stanowi część szlaku międzynarodowego E9.

Za przebycie szlaku Trójmiejskiego można otrzymać odznakę turystyczną ustanowioną przez Oddział Gdański PTTK.


Przebieg i kilometraż

GDAŃSK, PKS0,047,8
GDAŃSK, ul. Powstańców Warszawy,
cmentarz francuski
2,345,5
GDAŃSK, Suchańska Góra, skrzyżowanie2,745,1
Królewska Dolina, ul. Sobieskiego3,844,0
Jaśkowy Las, Sobótka, platforma widokowa Ślimak4,743,1
Jaśkowy Las, punkt widokowy Nad Jaśkową Doliną5,142,7
GDAŃSK, Jaśkowa Dolina, Teatr Leśny5,542,3
Podleśna Polana6,541,3
Kulminacja 94,6:- Punkt widokowy Nad Srebrzyskiem7,240,6
Jaśkowy Las, Strzyska Góra7,740,1
GDAŃSK , ul. Rakoczy'ego, przystanek PKM Brętowo10,137,7
GDAŃSK Nowiec, d. pętla11,436,4
Las Brętowski, dolina Strzyży, skrzyżowanie12,435,4
GDAŃSK Matemblewo, leśniczówka13,134,7
GDAŃSK Złota Karczma, Rondo Kaczmarskiego
15,032,8
Las Oliwski, Droga Matarniańska16,031,8
Las Oliwski, Droga Węglowa18,029,8
Las Oliwski, Wzniesienie Marii20,727,1
Las Oliwski, Dolina Ewy21,126,7
Las Oliwski, Długa Droga21,826,0
polana Owczarnia22,725,1
Szosa Oliwa - Chwaszczyno (szosa oliwska),centrum handlowe Osowa25,222,6
Gołębiewo, dawna leśniczówka27,820,0
linia kolejowa Kościerzyna - Gdynia29,917,9
GDYNIA Źródło Marii, kapliczka31,116,7
GDYNIA Kacze Buki, skrzyżowanie33,314,5
GDYNIA, Rewerenda, Chwaszczyńska33,913,9
GDYNIA kolonia, droga do Wiczlina35,312,5
Donas, 205,6m npm36,611,2
GDYNIA, ul. Wiczlińska (las)38,59,3
Kacza39,78,1
polanka Krykulec41,36,5
szosa Witomino - Chwarzno42,94,9
Cmentarz Witomiński, główna aleja46,11,7
GDYNIA Działki Leśne, ul. Tatrzańska47,10,7
GDYNIA, ul. Morska, wyjście z dworca głównego PKP47,80,0

Opis przebiegu

odcinek gdański

Szlak rozpoczyna się w Gdańsku przy ulicy 3 Maja obok budynku oznaczonego numerem 16 (km 0,0) i na początkowym odcinku będzie wiódł przez Grodzisko, na którym znajdują się pozostałości funkcjonującego tu niegdyś Fortu, a obecnie mieści Centrum Hewelianum. Do szlaku najlepiej dojść od dworca autobusowego - kilkadziesiąt metrów w kierunku Placu Zebrań Ludowych i dawnej Bramy Oliwskiej. Szlak prowadzi najpierw wzdłuż budynku, który mieścił niegdyś Zbrojownię Fortu. Nie dochodzi on do położonej w głębi prochowni wojennej km [0,1] Trójmiejski - odcinek gdański - Grodzisko. Prochownia Wojenna Fortu, będącej zimowiskiem nietoperzy i dlatego wraz z otaczającymi je drzewami stanowiącej użytek ekologiczny "Prochownia pod kasztanami", bo skręca w lewo. Schodkami po skarpie doprowadza do wyżej położonej brukowanej drogi - dawnej pochylni wjazdu północnego fortu, która jest dojściem do Centrum. Szlak podąża w prawo tą drogą, umożliwiając obejrzenie poszczególnych elementów reduty: wału, fosy i przeciwskarpy z galerią strzelecką . Przekracza bramę broniącą północnego wjazdu do Fortu a przy niej wartownię km [0,1] Trójmiejski - odcinek gdański - Grodzisko. Brama Południowa Fortu z wartownią i na wysokości majdanu mając na wprost dawną wozownię (obecnie restauracja Wozownia) skręca w prawo. Ulicą Gradową - drogą poprowadzoną po stoku Bastionu Jerozolimskiego, kieruje się do ulicy Dąbrowskiego. Na koronie bastionu (doskonały punkt widokowy) widać krzyż - pomnik, ustawiony tu z okazji dwutysiąclecia chrześcijaństwa i tysiąclecia miasta km [0,3] Trójmiejski - odcinek gdański - Krzyż-pomnik milenijny na Bastionie Jerozolimskim. Po przeciwnej stronie zza drzew dostrzec można mury zespołu budynków dawnego szpitala Bożego Ciała złożonego z kościoła i przyległych domów. Po minięciu wylotu fosy Bastionu Jerozolimskiego szlak wychodzi na ulicę obok stacji benzynowej i omija od prawej Cmentarz Garnizonowy, na którym w głębi wiele ciekawych mogił i pomników. km [0,4] Trójmiejski - odcinek gdański - Cmentarz Garnizonowy. Krzyż na mogile rosyjskiego żołnierza km [0,4] Trójmiejski - odcinek gdański - Cmentarz Garnizonowy. Pomnik na XIX-wiecznym grobie Następnie w rejonie Bramy Oliwskiej dochodzi do ulicy Giełguda, mając po prawej zabudowywany teraz obszerny płaski teren zwany placem Zebrań Ludowych. Teraz szlak skręca w lewo i ulicą Giełguda mając z lewej cały czas cmentarz garnizonowy posuwa się w górę mijając po drodze kwaterę weteranów walk o wolność Polski km [0,9] Trójmiejski - odcinek gdański - Cmentarz Garnizonowy. Kwatera weteranów walk o wolność Polski
i osiągając cmentarz żołnierzy radzieckich. km [0,9] Trójmiejski - odcinek gdański - Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Giełguda Przy jego końcu skręca w prawo i krętą trasą prowadząc leśno-parkowymi alejkami w pobliżu zabudowy dawnych kolonii Przybyszewskiego i Jordana wspina się w pobliże sąsiedniego wzgórza (Górka Wronia), a potem na wysokości ulicy Wroniej wraca do ulicy Giełguda. Nie doszedłszy do niej i ulicy Świdnickiej skręca w prawo i przez sosnowy lasek wychodzi na skraj zespołu mieszkaniowego znanego jako osiedle Focha. Tu przy budynku nr 22 wychodzi na ulicę marszałka Ferdynanda Focha, ulicą tą idzie w prawo nieco w dół i w końcu wydostaje się na ulicę Powstańców Warszawskich na jej łuku w lewo (km 2,3). Z lewej strony znajduje się Wojskowy Cmentarz Francuski km [2,3] Trójmiejski - odcinek gdański - Francuski Cmentarz Wojskowy przy ul. Powstańców Warszawskich, a po prawej nowy kościół pw. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. Ulicą Powstańców Warszawskich szlak idzie w prawo pod górę w kierunku Suchanina a w pierwszej kolejności osiedla, które stosunkowo niedawno wybudowano na Suchańskiej Górze. Na najbliższej przecznicy, którą jest ul. Cygańska Góra, szlak skręca w prawo, krótko idzie tą ulicą, bowiem zaraz przy ogródkach działkowych "Malwa" odchodzi w prawo i podąża zboczem Suchańskiej Góry (km 2,7). Stąd z prawej strony roztacza się widok na położone w dali stocznie na tle morza. km [2,4] Trójmiejski - odcinek gdański - Widok z Góry Suchańskiej (Cygańskiej) w kierunku wschodnim Ze zbocza szlak schodzi do ogrodzenia szpitala zakaźnego i wzdłuż niego idzie do ulicy Smoluchowskiego, a następnie ulicą tą w prawo. Od ulicy wspina się na wyniosłość - przedłużenie "grzbietu" tzw. Szubienniczej względnie Hyclowej Góry, mającej swoją kulminację nad Politechniką. Idąc właśnie tym grzbietem drogą w kierunku północnym można dojść do punktu widokowego w postaci wysuniętego pomostu znajdującego się w rejonie zbiornika wody Stary Sobieski. [wariant trasy (1) - przez Szubienniczą Górę]. Szlak natomiast ścieżką w lewo schodzi do zabudowanej willami ulicy Krętej. Znajduje się ona w rejonie Królewskiej Doliny, dnem której płynie niemal całkowicie skanalizowany Potok Królewski i prowadzi ulica Jana Sobieskiego. Stromą uliczką szlak wręcz spada do tej ulicy tuż obok zespołu gmachów Uniwersytetu Gdańskiego (km 3,8) [koniec wariantu 1] km [3,8] Trójmiejski - odcinek gdański - Gmach najstarszej części Uniwersytetu Gdańskiego w Królewskiej Dolinie (ul. Sobieskiego). Z położonego obok przystanku można dostać się autobusami miejskimi do śródmieścia Gdańska i centrum Wrzeszcza. Szlak przecina prostopadle ulicę i podąża w kierunku zalesionej "wierzchowiny" położonej po przeciwnej stronie doliny. Po drodze mija dawny dworek Zachariasza Zappio z fragmentami założenia ogrodowego, które go kiedyś otaczało km [3,9] Trójmiejski - odcinek gdański - Dworek Zappio w Dolinie Królewskiej i dawny Zakład dla Ociemniałych obecnie część Uniwersytetu Medycznego. Za tymi zabudowaniami szlak opuszcza drogę i wspina się zalesionym zboczem doliny. [wariant trasy (2) - przez Górzynę] Z tyłu rozległa panorama Doliny Królewskiej i Suchanina. Ścieżką, która pokonuje obniżenia i wyniosłości znajdujące się powyżej osiedla domów studenckich Politechniki Gdańskiej, szlak wchodzi na kulminację zwaną Sobótką (km 4,7) z charakterystyczną platformą widokową z racji spiralnego kształtu podejścia określaną jako Ślimak. km [4,7] Trójmiejski - odcinek gdański - Ślimak (platforma widokowa) na Sobótce Ze ścieżki podprowadzającej do kulminacji i ze stopni Ślimaka widok na północny-wschód na tereny Wrzeszcza w sąsiedztwie Politechniki. Z Sobótki szlak schodzi w kierunku północnym, by wkrótce po 400 m wcześniej skręcając w lewo wejść na kolejną kulminację, dawny Lenplatz, na której znajduje się następny punkt widokowy - Nad Jaśkową Doliną (km 5,1) km [5,1] Trójmiejski - odcinek gdański - Widok z punktu widokowego "Nad Jaśkową Doliną". Stąd niewielką ścieżką wydostaje się na skraj lasu i omijając parking dociera do ulicy Jaśkowa Dolina przy budynku nr 74. Teraz ulicą idzie w lewo, mija pamiątkowy okazały 150-letni dąb posadzony przez młodzież Gimnazjum Miejskiego w Gdańsku. km [5,5] Trójmiejski - odcinek gdański - Wejście do Teatru Leśnego przy Jaśkowej Dolinie i na najbliższym przejściu dla pieszych przechodzi na drugą stronę ulicy (km 5,5). Tu przekracza bramę prowadząca do Teatru Leśnego km [5,5] Trójmiejski - odcinek gdański - Wejście do Teatru Leśnego przy Jaśkowej Dolinie i wąską brukowaną uliczką między domami dochodzi do skraju lasu. Z prawej strony mija ładny secesyjny budynek o drewnianym ażurowym wystroju tzw. Leśny Domek mieszczący niegdyś leśniczówkę później restaurację km [5,6] Trójmiejski - odcinek gdański - Budynek dawnej leśniczówki póżniej restauracji w Jaśkowej Dolinie. Leśną drogą znaki doprowadzają do dolinki, gdzie znajduje się Teatr Leśny rozłożony na jej zboczach, a potem kierują wędrowca do drewnianego Diabelskiego Mostku. Za nim szlak skręca w prawo i trawersując po zboczu dochodzi do metalowej altany kryjącej pomnik Gutenberga km [6,2] Trójmiejski - odcinek gdański - Altana Gutenberga w Jaśkowym Lesie. Tu skręca ostro w lewo i po 250 m dociera do dużej polany znajdującej się u wylotu ulicy Podleśnej. Na polanie znajdują się tereny rekreacyjne, place zabaw dla dzieci, boiska, miejsca odpoczynkowe. Szlak skręca w prawo, by za chwilę pójść ostro w lewo w kierunku lasu. Wiedzie szutrową drogą, która doprowadza do kortów tenisowych. Szlak opuszcza ją nikłą ścieżką, by wejść głębiej w las na drogę wiodącą w kierunku zachodnim. Wkrótce zakręca pod kątem prosty w lewo a po 250m ponownie w lewo i dochodzi do punktu kulminacyjnego 94,6, który jest też punktem widokowym nazwanym " Nad Srebrzyskiem", bo znajduje się nieopodal położonego niżej cmentarza na Srebrzysku (km 7,2) km [7,2] Trójmiejski - odcinek gdański - Widok na Wrzeszcz z kulminacji 94,6 (Nad Srebrzyskiem). Na najbliższym skrzyżowaniu szlak skręca w prawo i prowadzi na południe mijając schody prowadzące na cmentarz a później Strzyską Górę (km 7,7). Następnie schodzi do drogi gruntowej odchodzącej od widocznej stąd ulicy Jaśkowa Dolina i skręca w nią w prawo. Teraz szlak krętą leśną trasą omijając osiedle Wzgórze Magellana przecina ulicę Magellana i obok boiska sportowego ponownie wchodzi w las. Skręca w prawo i leśną alejką po około 500 m wyprowadza na krawędź doliny Strzyży powyżej torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (powstałej w miejscu dawnej kolei Wrzeszcz - Kokoszki) i peronów przystanku Brętowo (widok na dolinę i Niedźwiednik) km [9,9] Trójmiejski - odcinek gdański - Widok ze szlaku na Dolinę Strzyży i Niedźwiednik 
. Tutaj skręca w lewo i widokową ścieżką wiodącą brzegiem lasu i skrajem zbocza doprowadza do ulicy Rakoczy'ego). Ulicą tą prowadzi w prawo na północ wzdłuż estakady, którą podjeżdża tramwaj, w pobliże wspomnianego przystanku Brętowo (km 10,1). Za przystankiem PKM szlak skręca w lewo i po drugiej stronie ulicy Rakoczy'ego wchodzi ulicę Dolne Młyny), którą idzie w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim wzdłuż potoku Strzyża. Ulicą, która potem staje się drogą gruntową, po 800 m dochodzi do rozdroża, na którym skręca w prawo. Zaraz potem za mostkiem na Strzyży kieruje się w lewo, by przez zagospodarowany rekreacyjnie teren dostać się na skraj zbiornika retencyjnego Górne Młyny. Tu szlak idzie północno-zachodnim brzegiem zbiornika a potem mija pętlę autobusową /teraz tylko dla autobusów nocnych/ (km 11,4) i na ulicy Kiełpińskiej podąża w lewo do skraju lasu. Nieco dalej napotyka rozejście dróg przy ujściu do Strzyży Potoku Kiełpińskiego. Szlak dalej wiedzie prawą drogą gruntową wzdłuż Strzyży km [11,5] Trójmiejski - odcinek gdański - Meandrująca Strzyża w lesie przed Nowcem. Po przejściu 700 m na skrzyżowaniu (km 12,4) pojawiają się dwa nowe szlaki: niebieski Kartuski z Sopotu Kamiennego Potoku do Kartuz i zielony Skarszewski także z Sopotu Kamiennego Potoku do Skarszew, biegnące dalej doliną Strzyży. Szlak żółty opuszcza to miejsce skręcając w prawo i razem ze szlakami niebieskim i zielonym zdąża w kierunku północnym, by już tylko z niebieskim dotrzeć do zespołu zabudowań Domu Samotnej Matki w Matemblewie. Potem szlaki dochodzą do kaplicy z figurką Matki Boskiej Matemblewskiej km [12,7] Trójmiejski - odcinek gdański - Kaplica MB Matemblewskiej w Matemblewie i znajdującej się po przeciwnej stronie leśniczówki Matemblewo (km 13,1). Na najbliższym rozdrożu rozchodzą się: niebieski odchodzi w prawo, żółty dalej idzie w lewo dnem dolinki, której dawną polanę zajmuje teraz droga krzyżowa i ołtarz papieski km [13,1] Trójmiejski - odcinek gdański - Ołtarz papieski w Matemblewie. Droga wchodzi w las, mija okazy starych dębów i niewielką polankę z miejscem wypoczynkowym. Szlak idzie nią dalej prosto, by po nagłym skręcie w prawo podejść na Górę Matemblewską (jej kulminacja o wysokości 160 m npm znajduje się z lewej strony drogi), a potem dostać się do Złotej Karczmy leżącej przy ulicy Słowackiego. Na ulicy tej szlak skręca w lewo i zaraz na rondzie Kaczmarskiego po napotkaniu szlaku czarnego Wzgórz Szymbarskich odchodzi (km 14,6) razem z nim w prawo na północ w kierunku lasu. W lesie skręca w lewo i Drogą Trawiastą prowadzącą jego brzegiem idzie do skrzyżowania z Drogą Matarniańską (km 16,0). Żółte znaki wiodą dalej prosto sprowadzając na dno dolinki. Tu szlak przekracza bystry strumyczek, który jest górnym biegiem Potoku Oliwskiego, mającego swój początek w okolicach Matarni. Potem wspina się dość nikłą drogą i dociera w pobliże obwodnicy trójmiejskiej. Tutaj szlak skręca na północ i wkrótce przecina drogę asfaltową służącą leśnikom. Dalej krętą trasą przez zróżnicowany las zejście do dolinki, która doprowadza do przedłużenia Doliny Radości. Niebawem szlak przecina je zarośniętymi łąkami, które stanowią teren pośredniego ujęcia wody i po przeciwnej stronie natrafia na szeroki trakt zwany Drogą Węglową (km 18,0). km [18,0] Trójmiejski - odcinek gdański - Droga Węglowa w Lesie Oliwskim Idąc nim w prawo (wschód) można dojść do znajdującego się po lewej stronie głazu narzutowego zwanego Diabelskim Kamieniem. km [18,0] Trójmiejski - odcinek gdański - Diabelski Kamień przy Drodze Węglowej Szlak jednak skręca w lewo i po 500 metrach opuszcza Drogę Węglową. Z dwóch dróg wybiera prawą, którą prowadzi do potrójnego rozdroża i dalej mniej wyraźną ścieżką a potem przez zarośla buczyny dochodzi do Drogi Marnych Mostów (też Mościska). Teraz szlak będzie podążać nią w prawo, ale najpierw ścina łuk drogi a potem już na gościńcu spotyka dochodzący z przeciwka szlak czarny Wzgórz Szymbarskich. Oba szlaki razem idą w lewo i krętą trasą wspinają się na siodełko poniżej Wzniesienia Marii (km 20,7). W tym miejscu szlaki się rozchodzą. Z tego miejsca idąc ścieżynką przez kulminację około 150 m w kierunku południowowschodnim można się dostać do oryginalnego głazu zwanego Kamienną Twarzą. km [20,7] Trójmiejski - odcinek gdański - Kamienna Twarz
Żółte znaki prowadzą dalej na północ nad dolinką i na ostrym zakręcie opuszczają dotychczasową drogę. Szlak schodzi dość stromo do kolejnego obniżenia - Doliny Ewy nazywanej także Doliną Świeżej Wody (km 21,1) obok rezerwatu przyrody Źródliska w Dolinie Ewy km [21,1] Trójmiejski - odcinek gdański - Rezerwat Przyrody Żródliska w Dolinie Ewy. Jej dnem prowadzi droga łącząca Owczarnię z Oliwą. Następnie szlak wspina się, a potem schodzi do Długiej Drogi (km 21,8) i tu zakręca w kierunku zachodnim a po 900 m wyprowadza na prostokąt pól i łąk. km [21,1] Trójmiejski - odcinek gdański - Polana Owczarnia W głębi znajdują się zabudowania Owczarni (km 22,7). Wzdłuż krawędzi lasu szlak kieruje się na północ i doprowadza do dolinki zwanej Kamieniskiem km [23,7] Trójmiejski - odcinek gdański - Dolinka Kamienista. Teraz udaje się w lewo w jej górę, by po 700 m wejść w jedno z jej odgałęzień bocznych. W ten sposób wyprowadza na wierzchowinę i teraz prawie płaskim terenem kierując się na północ zdąża w rejon Centrum Handlowego Osowa. Wydostaje się na prowadzącą do niego uliczkę dojazdową i dociera do ulicy Spacerowej (km 25,2), tym samym kończąc część trasy znajdującą się na terytorium miasta Gdańska. Jest tu przystanek autobusów komunikacji miejskiej, z którego można się dostać do Oliwy.

odcinek gdyński

W rejonie centrum handlowego Osowa przy ulicy Spacerowej (km 23,4) szlak żółty od przejścia dla pieszych idzie po północnej stronie szosy w kierunku Oliwy najpierw wzdłuż niej potem ścieżką a dalej drogą leśną. Wchodzi w ten sposób na obszar miasta Gdyni i dostaje się na asfaltowy trakt prowadzący do Gołębiewa. Po 200 m skręca w lewo w przesiekę, którą biegnie linia elektryczna i nią podąża w kierunku niemal północnym. Po około 850 m szlak skręca w prawo i po minięciu szkółki leśnej wychodzi na znaną asfaltowa drogę, na której udaje się w lewo. Zaraz za parkingiem leśnym schodzi z niej w prawo w las. Trasą stanowiącą łagodny łuk w lewo wychodzi na tyły kolejnego parkingu leśnego. Przecina go po przekątnej mijając zaraz na początku Głaz Bąbelków, ustawiony tu w 2009 roku tu z okazji 50-lecia gdańskiego Klubu Turystów Pieszych "Bąbelki". Po kolejnym wyjściu na asfaltówkę i skręcie w prawo szlak dociera do Gołębiewa, do budynku leśniczówki (km 26,0) km [26,0] - Leśniczówka w Gołębiewie. Na skrzyżowaniu skręca w prawo i podąża w kierunku północno-wschodnim i następnie na rozdrożu na skraju lasu odbija bardziej na lewo. W jego rejonie znajduje się pomnik przyrody - grab pospolity km [26,3] - Pomnik przyrody - 100-letni grab pospolity - w Gołębiewie. Teraz szlak prowadząc cały czas na północ dość skomplikowaną marszrutą przebiegającą w pobliżu obwodnicy wychodzi po około 1,6 km na skraj lasu i linię kolejową (z Gdyni do Kościerzyny). W ten sposób dotarł on do terenów mieszkaniowych Gdyni. Widać stąd w oddali rozwijającą się zabudowę Wielkiego Kacka. Znaki prowadzą w prawo wzdłuż nasypu do bezpiecznego przejścia pod torami (km 28,1) a potem z powrotem ścieżką po drugiej stronie torów w kierunku skrzyżowania ich z obwodnicą. Wykorzystując wiadukt szlak przedostaje się razem z linią kolejową na drugą stronę tej drogi szybkiego ruchu. Zaraz za nim na rozdrożu jest początek krótkiej znakowanej trasy dojściowej do bardzo znanego pomnika przyrody - dębu zwanego Dewajtisem Gołębiewa km [28,7] - Dewajtis Gołębiewa - 200-letni dąb szypułkowy - pomnik przyrody. Prowadzi ona za torami, około 1,5 km w kierunku południowym. Szlak natomiast od torów odchodzi w prawo i dociera do Źródła Marii (km 29,3), gdzie napotka czarny szlak Źródła Marii. Źródło Marii jest to przede wszystkim położony wśród drzew stawek z figurką Matki Boskiej km [29,3] - Nowa figurka Matki Boskiej w Źródle Marii. ale i początek strumyka zwanego Potokiem Mariańskim lub także Źródłem Marii. Od stawku szlak z towarzyszącym mu szlakiem czarnym podąża w lewo starym nasypem kolejowym drogą (ulicą Źródło Marii). Potem minąwszy rozległą rezydencję przy torach i odejściu szlaku czarnego w lewo skręca w prawo zdecydowanie na zachód. Krętą trasą wychodzi z lasu na drogę (ulica Starochwaszczyńska) i teraz idzie w lewo. Wśród rozrzuconej zabudowy Kaczych Buków dochodzi do utwardzonej drogi prostopadłej, w którą skręca w prawo. W ten sposób mijając po drodze m.in. bazę autobusową i w oddali zbiorniki ujęcia wody dociera po 600 m do ulicy Chwaszczyńskiej (km 32,0). Na tej ruchliwej i szerokiej ulicy obok przystanki komunikacji miejskiej. Pobliski teren - dawna Rewerenda, to obszar przemysłowy; dużo tu składów, magazynów, warsztatów, nieopodal ale po drugiej stronie znajduje się targowisko hurtowe. Szlak chcąc jak najszybciej opuścić ten teren idzie 400 m na północny-wschód tu skręca w prawo w drogę równoległą do ulicy Chwaszczyńskiej i zaraz potem przy narożniku ulicy Rdestowej ponownie w lewo. Idzie teraz pod górę w kierunku lasu i wychylającej się z niego wieży na górze Donas. Jednakże najpierw osiąga rozdroże ze stawkiem, potem następne, na którym rozpoczyna się odchodzący w prawo czarny szlak łącznikowy, który doprowadza do pętli trolejbusowej przy ulicy Miętowej a potem ulicy Łanowej. Następnie szlak odchodzi wyraźnym łukiem w lewo (prosto przecinka prowadzi szlak dojsciowy na Donas ) i mija skrzyżowanie leśne i, a 400 m dalej skręca w prawo i wspina się, by wydostać się na kulminację z wieżą telekomunikacyjną (km 34,7) . Z wieży udostępnionej do zwiedzania roztacza się szeroki panoramiczny widok km [34,7] - Widok z wieży na Górze Donas w kierunku północno-wschodnim km [34,7] - Widok z wieży na Górze Donas. Szlak schodzi stąd w kierunku północnym do drogi gruntowej, na rozdrożu udaje się w lewo a potem po wyjściu na ulicę Łanową w prawo. Ulicą tą a w zasadzie drogą o tej nazwie schodzi nad rzeczkę Kaczą, najpierw jednakże porzucając Łanową na rzecz Pokrzywowej. Szlak przekracza potok i przez las podchodzi do ulicy Wiczlińskiej (km 36,7), a następnie już po jej drugiej stronie idzie w kierunku niemal wschodnim. Po napotkaniu wyraźniejszej drogi schodzi do doliny potoku Kacza km [37,6] - Dolina Kaczy w rejonie Dąbrowy i tu spotyka szlak czarny Zagórskiej Strugi. Przekracza on tu potok wiodąc z kierunku Witomina. Żółte znaki natomiast prowadzą w dół potoku jego lewym brzegiem. Po pewnym czasie następuje przejście na jego drugi brzeg i szlak podchodzi do obwodnicy a w końcu przepustem przedostaje się na drugą jej stronę. Teraz pójdzie przez praktycznie już nie istniejącą, bo zarośniętą polanę Krykulec (km 39,5) i zaraz dotrze po raz kolejny do Kaczy. Przechodzi na drugi brzeg i na najbliższym skrzyżowaniu podążać będzie w kierunku północno-wschodnim. W miejscu tym następuje spotkanie ze szlakiem czerwonym Wejherowskim zdążającym z Sopotu do Wejherowa. Teraz szlak dochodzi do odcinka leśnego ulicy Chwarznieńskiej (km 41,1) łączącego dwie gdyńskie dzielnice: Witomino i Chwarzno. Tam można znaleźć najbliższe przystanki autobusów komunikacji miejskiej. Szlak przekracza szosę i kieruje się dalej na północny-wschód. Po 750 m wychodzi na szeroką drogę leśną z Witomina do Demptowa z rurociągiem ciepłowniczym. Wkrótce ją opuszcza kierując się bardziej na wschód w stronę cmentarza witomińskiego. Dość długą i skomplikowaną trasą wychodzi na jego tyły, przecina przedłużenie głównej alei (km 44,2) i wspina się ponownie na wierzchowinę. Teraz idzie cały czas przez las, pokonuje lokalną kulminację i niedługo potem ponownie wchodzi na Leśnych Działkach między zabudowę Gdyni. Na ulicy Tatrzańskiej (km 45,2) idzie w lewo, łukiem w prawo wydostaje się na ulicę Podlaską a ta doprowadza do ulicy Wolności. Stąd już blisko do ulicy Warszawskiej i zachodniego wyjścia z gdyńskiego dworca głównego PKP, gdzie kończy się żółty szlak (km 46,0).


Szczegółowe mapy

Ślady trasy szlaku (do pobrania):

 • odcinek gdański: GPX - pobierz i zapisz jako plik z rozszerzeniem ".gpx"; KML - pobierz i zapisz jako plik z rozszerzeniem ".kml".
 • odcinek gdyński: GPX - pobierz i zapisz jako plik z rozszerzeniem ".gpx"; KML - pobierz i zapisz jako plik z rozszerzeniem ".kml".

Szczegółowa trasa szlaku na mapie turystycznej (mapa-turystyczna.pl)


Komunikaty i informacje


Odejścia i warianty

wariant trasy (1) - przez Górę Szubienniczą ok. 1 km

Od zakrętu szlaku w lewo na grzbiecie powyżej ulicy Smoluchowskiego (km szlaku 3,5) drogą wzdłuż ogródków (po lewej) na północ około 400 m do zagospodarowanego punktu widokowego (wysunięty pomost) powyżej zbiornika wody Stary Sobieski i parku nostalgicznego. Stąd w lewo w dół obok zbiornika wody i dalej alejką miedzy ogrodzeniami do ulicy Sobieskiego (200 m). Na ulicy w lewo 400 m do skrzyżowania z ulicą Kretą i do trasy szlaku (km szlaku 3,8).

widok z Góry Szubienniczej  zbiornik Stary Sobieski

wariant trasy (2) - przez Górzynę ok. 500 m

Idąc od zakrętu szlaku (km 4,3) prosto dotychczasową drogą po kilkuset metrach można dojść do leśnego skrzyżowania w Górzynie (Oberhof), obok wieży nadawczej TP Emitel (Jaśkowa Kopa), a w jego rejonie pięknego okazu dębu (pomnik przyrody nr 423). Po dawnych zabudowaniach Górzyny nie ma już śladu, ale ta nazwa bywa używana dla pobliskiej zabudowy. Po skręcie w prawo przy wieży i dalszych metrach marszu można odnaleźć blisko siebie dwa następne pomnikowe drzewa po prawej stronie alejki - najpierw smukły dąb (PP nr 410) a później potrójny buk (PP nr 408). Schodząc w lewo w las natrafi się na głaz narzutowy - PP nr 502. Do szlaku (km 4,7) powraca się idąc na najbliższym leśnym skrzyżowaniu w prawo.

 

wariant trasy (3) - szlakiem łącznikowym do pętli trojlebusowej przy ul. Miętowej i dalej ulicy Pokrzywowej ok. 1300m.

Od rozdroża czarnym szlakiem o charakterze łącznikowym. Podąża on tu stąd w kierunku wschodnim. Po około 300 m dochodzi do przecinki, którą poprowadzona jest linia wysokiego napięcia. Ścieżką, która wiedzie wzdłuż linii, biegnie szlak dojściowy (czarne trójkąty), kończący się przy wieży widokowej na górze Donas. Szlak czarny prowadzi dalej drogą gruntową mijając po prawej użytek ekologiczny a po lewej zarastające jeziorko, a w końcu dochodzi do skraju lasu i ulicy Migdałowej. Ulicą tą szlak dochodzi do pętli trolejbusowej ZKM (linia 24) przy ulicy Miętowej. Obchodzi pętlę i dalej prowadzi ulicą Cynamonową do skrzyżowania z ulicą Łanową, gdzie się kończy. W tym miejscu przebiega szlak żółty Trójmiejski, na który się powraca i idzie nim dalej w prawo.


Fotogaleria

odcinek gdański odcinek gdyński

Komunikacja

czyli jak dostać się na szlak możliwości dojazdu środkami transportu publicznego.

Komunikacja autobusowa:

Szlak jest wyjątkowo łatwo dostępny. Na całej jego długości dojechać można komunikacją miejską. Do północnej części szlaku doskonały dojazd zapewniony jest przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Południowa część obsługiwana jest przez Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku. W miejscu przecięcia szlaku i ul. Chwaszczyńskiej znajdują się przystanki komunikacji regionalnej. Ponadto punkty końcowe szlaku znajdują się w rejonie dworców autobusowych Gdańska i Gdyni.

Podstawowe informacje na temat podróży autobusami (cen biletów, rozkładów jazdy) można znaleźć na stronach internetowych organizatorów i przewoźników: http://www.zkmgdynia.pl/, http://www.ztm.gda.pl/ oraz http://www.pksw.pl/.

Komunikacja kolejowa:

Dotarcie na szlak pociągiem możliwe jest jedynie w trzech miejscach: w Gdyni Głównej, Gdyni Wielkim Kacku i Gdańsku Głównym. Możliwość dotarcia na szlak pociągiem istnieje również z prawie każdej stacji Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście na terenie Gdańska. Wtedy konieczne staje się dojście do szlaku indywidualnie wytyczoną trasą przejścia w kierunku zachodnim. Pociągi SKM kursują bardzo często łącząc Wejherowo z Gdańskiem, oraz miejscowości odległe od nich o kilkadziesiąt km (Tczew, Lębork, Słupsk). Dodatkowo w pociągach SKM można bez ograniczeń przewozić rowery (w okresie letnim stosowana jest promocja polegająca na bezpłatnym przewozie rowerów). Podstawowe informacje na temat podróży pociągami SKM (cen biletów, rozkładów jazdy) można znaleźć na stronie internetowej http://www.skm.pkp.pl/.

Informacja:

Przy danej miejscowości podane będą nazwy przystanków i zakodowane nazwy przewoźników zatrzymujących się na nich. Oprócz stron konkretnych przewoźników, wyszukując połączenie można korzystać ze stron Internetowych zawierających wszystkie rozkłady jazdy: http://www.mzkzg.pl/.

KM - komunikacja miejska, PKS - autobusowa komunikacja regionalna, PKP - komunikacja kolejowa
SKM - Szybka Kolej Miejska w Trójmieście
PR - PKP Przewozy Regionalne
IC - PKP Intercity
ZKM - Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni
ZTM - Zarząd Transportu Miejskiego w Gdańsku
PKSW - Pomorska Komunikacja Samochodowa Wejherowo

PUNKT NA SZLAKUKM SZLAKUPOŁĄCZENIA KOMUNIKACYJNE
(rodzaj, nazwa przystanku, przewoźnik, długość dojścia)
NR LINII
(dla komunikacji miejskiej)
GDAŃSK, PKS (dworzec kolejowy i autobusowy)0,0/46,0KP: GDAŃSK GŁÓWNY (IC, PR, KM, SKM)
PKS: GDAŃSK (GDA)
KM: GDAŃSK DWORZEC GŁÓWNY, 3 MAJA-PKS (ZTM)
 
Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich - cmentarz francuski2,3/43,7KM: PŁOWCE (ZTM) - dojście 450 m115, 130, 131,184, 210, 315, 384
Gdańsk ul. Sobieskiego (Królewska Dolina)3,8/42,2KM: KRĘTA (ZTM)115, 164, 199, 264
Gdańsk, ul. Jaśkowa Dolina5,1/40,9KM: NA WZGÓRZU (ZTM) - dojście 150 m127, 129, 162, 262
Gdańsk, ul. Dolne Młyny8,7/37,3KM: DOLNE MIGOWO [NŻ] (ZTM)131, 142, 183, 227, 283
Gdańsk Nowiec, d. pętla9,6/36,4KM: POTOKOWA -MATEMBLEWSKA /KIEŁPIŃSKA/ [NŻ] (ZTM) - dojście 200 m116, 131
Gdańsk Matemblewo11,3/34,7KM: MATEMBLEWO (ZTM) - dojście 150 m116, 131
Gdańsk Złota Karczma, Rondo Kaczmarskiego13,2/32,8KM: ZŁOTA KARCZMA (ZTM)110, 126,157, 210
Gdańsk Wysoka, ul. Spacerowa, centrum handlowe Osowa23,4/22,6KM: OSOWA - OBWODNICA (ZTM, ZKM)169,171,179
linia kolejowa Kościerzyna - Gdynia28,1/17,9PKP: GDYNIA WIELKI KACK (PR) - dojście ok. 0,8 km 
Gdynia Kacze Buki31,4/14,6KM: KACZE BUKI (ZKM)21, 27, 31, 121, 172, 181
Gdynia Rewerenda, ul. Chwaszczyńska32,0/14,0PKS: GDYNIA, CHWASZCZYŃSKA/STAROCHWASZCZYŃSKA (PKSW)
KM: STAROCHWASZCZYŃSKA (ZKM, ZTM)
23, 27, 31, 121, 171, 172, 181, 191, 193
Donas34,7/11,3KM: DĄBROWA MIĘTOWA (ZKM) - dojście (szlak dojściowy czarny i szlak czarny łącznikowy) ok. 1 km24, 31,180
Gdynia, ul. Pokrzywowa35,8/10,2KM: DĄBROWA MIĘTOWA (ZKM) - dojście (szlak czarny łącznikowy) 400 km24, 31,180
Gdynia, ul. Wiczlińska (las)36,7/9,3KM: WICZLIŃSKA - LAS (ZKM)121,147, 172
Gdynia Działki Leśne, ul. Tatrzańska45,2/0,8KM: LICEUM JEZUITÓW (ZKM) - dojście 400 m203, 204
GDYNIA, ul. Warszawska (dworzec kolejowy i autobusowy) 46,0/0,0PKP: GDYNIA GŁÓWNA (IC, PR, KM, SKM)
PKS: GDYNIA, DWORZEC AUTOBUSOWY ( PKSW)
KM: GDYNIA DW. GŁ. PKP - WARSZAWSKA (ZKM);
GDYNIA DWORZEC GŁ. PKP (ZKM)
 

Informacje techniczne

oznaczenie kodowe szlakudawne
(do 2001 r.)
GD 1206 y obecne
(od 2002 r.)
PM-1531-y
ranga szlaku
lokalny, na odcinku od Doliny Kaczej do Gdańska – szlak międzynarodowy
położenie administracyjne szlaku miasto Gdańsk, miasto Gdynia
położenie turystyczne szlaku szlaki regionu gdańskiego
grupa szlaków Trójmiasta i okolic
administrator terenów leśnych szlakuNadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni
Leśnictwa: Matemblewo, Renuszewo, Sopot, Witomino, Zwierzyniec
położenie szlaku na terenie parków krajobrazowych, narodowych

Trójmiejski Park Krajobrazowy: Od granicy lasu w Nowcu do granicy lasu przed linią kolejowa Gdynia - Kościerzyna i od potoku Kacza w Dąbrowie do drogi poprzecznej za Cmentarzem Witomińskim

jedn. org. PTTK nadzorująca szlak / opiekun Pomorskie Porozumienie Oddziałów PTTK w Gdańsku
Oddział Regionalny PTTK Gdańsk, ul. Ogarna 72 tel. 58 3011488
Pomorska Komisja Turystyki Pieszej
KTP Bąbelki
ostatnie odnowienie szlaku2023: całość szlaku
wyposażenie szlaku w znaki informacyjnedrogowskazy:
Gdańsk PKS, Góra Suchańska, Królewska Dolina, Jaśkowa Dolina, Polana Podleśna (2017), Rakoczy'ego (Brętowo PKM), Nowiec, Dolina Strzyży, Matemblewo, Złota Karczma, Droga Węglowa, Wzniesienie Marii, Dolina Ewy, Szosa Oliwska (CH Osowa),
Gołębiewo, Źródło Marii, Rdestowa, Donas, Wiczlińska, Kacza (Dąbrowa), Kacza( pol. Krykulec), Sosnowa las, Cmentarz Witomiński, Gdynia PKP - ustawione w 1999 r. i w  2006 r. a następnie systematycznie uzupełniane i aktualizowane
tablice ze schematem szlaku: Dolina Kaczy (brak)
tablice informacyjno-krajoznawcze:
Gdańsk (plansza - 2019), Dolina Strzyży (2018), Wzn. Marii - 2006
Złota Karczma (2010), Matemblewo (2014), Brętowo PKM (2019)
Gdynia PKP (2020).
dokumentacja szlaku brak
ostatnie zmiany przebiegu 2002: zmiana trasy w rejonie ul. Chwaszczyńskiej (giełda) w Gdyni
2000/2003: zmiana przejścia szlaku przez szosę oliwską
2009 zmiana w rejonie leśniczówki Gołębiewo
2012: zmiana w rejonie Dolnego Migowa
2013: zmiana dojścia na górę Donas od strony Gdyni
2017: zmiana odcinka Sobótka – Góra Strzyska
2019: zmiana między ul. Magellana a ul. Rakoczego w Gdańsku (dojście do ul. Rakoczego)
2023: zmiana w rejonie cmentarza garnizonowego w Gdańsku, zmiana miejsca przejścia przez Trasę Kaszubska w Gdyni (Rdestowa, Krzemowa)
planowane i projektowane zmiany przebiegu Źródło Marii - Dąbrowa (kładka nad Trasą Kaszubską)
inne szczegółowy przebieg (mapy 1:25 tys.) - OR PTTK Gdańsk;
materiały robocze - Podkomisja Szlaków PKTP (PPO PTTK) Gdańsk
ścieżki dojściowe (bocznice szlaku): do Dewajtisa Gołębiewa, z góry Donas do szlaku Łącznikowego

Wydawnictwa

Mapa i przewodnik: ZNAKOWANY SZLAK PIESZY 'trojmiejski' GDAŃSK - GDYNIA kolor żółty autorstwa Tadeusza Gruszczyńskiego ze zdjęciami Wojciecha Dembego wydane w 2011 roku w formie składanki z zakładkami umożliwiającymi łatwe odnalezienie poszczególnych sekcji publikacji.

Wydawnictwo zawiera podzieloną na sekcje część tekstową a w niej: charakterystykę i trasę szlaku wraz z ilustracjami, informacje turystyczne i ilustracje, informacje krajoznawcze o wybranych obiektach i miejscach na trasie szlaku (21 notek), opis przebiegu szlaku z kilometrażem, miejscami wejść na szlak, miejscami widokowymi i odnośnikami do obiektów i miejsc krajoznawczych i część mapową czyli mapę topograficzno-turystyczną szlaku w skali 1:30 000 z fotogramami wybranych 14 obiektów na trasie szlaku.

Wydawcą jest Oddział Regionalny PTTK w Gdańsku/wydawnictwo Eko-Kapio Gdańsk.

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl