Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Szlaki międzynarodowe

Szlak międzynarodowy E9

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km   -  
 
 

Statystyki

Odwiedzin:
Dziś:1
Wczoraj:599
W miesiącu:7902
Wszystkich:634887

Zdjęć w galeriach:1758
 
 

Wycieczka 1 - Do Rezerwatu Mewia Łacha i na Górę Orlą

Świbno - Orlinki
punkt startowy i końcowy: Gdańsk - dworzec PKS/PKP
4,5-5 godzin - 11 km

Do Świbna dostajemy się autobusem ZKM linii 112 wsiadając weń przy dworcu PKS o godz. 8.40 lub w następny, trochę późny, o godz. 10.05. Autobus do celu, którym jest przystanek w rejonie przeprawy promowej, dojeżdża po około 50 min (9.28). Tu wchodzimy na szlak zielony Wyspy Sobieszewskiej i kierujemy się na północ w stronę lasu i Sobieszewa.

Po 1,5 km odchodzimy od szlaku trasą dojściową, która doprowadza nas do rezerwatu Mewia Łacha a potem ujścia przekopu Wisły (ok. 2 km). Na szlak wracamy tą samą trasą (znaki dojściowe) lub bez znaków - plażą w kierunku Sobieszewa i kolejnym przejściem z plaży na południe do spotkania ze szlakiem. (5,5 km wędrówki).

 Teraz trasą szlaku posuwamy się dalej na zachód i po ponad 3 km (3,3 km od powrotu na szlak w miejscu odejścia szlaku dojściowego) znajdujemy się w najwyższym punkcie Wyspy Sobieszewskiej czyli na Górze Orlej - 32 m n pm. (8,8 km wędrówki). Stąd idziemy dalej szlakiem w tym samym kierunku. Po 1,5 km dochodzimy przy dawnej wieży strażniczej do wylotu na plażę leśnego (gruntowego) przedłużenia ulicy Lazurowej w Orlinkach. Przy hotelu Orle (Centrum Hotelowo-Konferencyjne - Hotel Orle) żegnamy szlak zielony (10,3 km wędrówki) i ulicą Lazurową idziemy przez las w kierunku przystanku komunikacji miejskiej (600 m). Na przystanku ZKM przy ul. Turystycznej (przystanek Lazurowa) (10,8 km wędrówki) o godz. 13.05 (następny o tej porze roku 14.15) mamy autobus linii 112 do centrum Gdańska. Przy dworcu PKP, gdzie ostatecznie kończymy wycieczkę, jest on około 40 minut później (13,48; 14.58).

Podczas wycieczki w lesie na trasie szlaku można zatrzymać się, odsapnąć i coś przekąsić na kilku miejscach wypoczynkowych przygotowanych przez nadleśnictwo. W przypadku dysponowania nieco mniejszą ilością czasu wycieczkę można zakończyć wcześniej udając się po zejściu z Góry Orlej drogą w lewo (przeciwnie do trasy szlaku) i po ok. 100 m dochodząc do przystanku ZKM linii 112 (Wieniec - na żądanie), gdzie możemy zdążyć na wcześniejszy autobus o godz. 12.27 (przy dworcu PKP - 13.11).

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2019 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl