Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km   -  
 
 

Wycieczka 1 - Do Rezerwatu Mewia Łacha i na Górę Orlą

Świbno - Orlinki
punkt startowy i końcowy: Gdańsk - dworzec PKS/PKP
4,5-5 godzin - 11 km

Do Świbna dostajemy się autobusem ZKM linii 112 wsiadając weń przy dworcu PKS o godz. 8.40 lub w następny, trochę późny, o godz. 10.05. Autobus do celu, którym jest przystanek w rejonie przeprawy promowej, dojeżdża po około 50 min (9.28). Tu wchodzimy na szlak zielony Wyspy Sobieszewskiej i kierujemy się na północ w stronę lasu i Sobieszewa.

Po 1,5 km odchodzimy od szlaku trasą dojściową, która doprowadza nas do rezerwatu Mewia Łacha a potem ujścia przekopu Wisły (ok. 2 km). Na szlak wracamy tą samą trasą (znaki dojściowe) lub bez znaków - plażą w kierunku Sobieszewa i kolejnym przejściem z plaży na południe do spotkania ze szlakiem. (5,5 km wędrówki).

 Teraz trasą szlaku posuwamy się dalej na zachód i po ponad 3 km (3,3 km od powrotu na szlak w miejscu odejścia szlaku dojściowego) znajdujemy się w najwyższym punkcie Wyspy Sobieszewskiej czyli na Górze Orlej - 32 m n pm. (8,8 km wędrówki). Stąd idziemy dalej szlakiem w tym samym kierunku. Po 1,5 km dochodzimy przy dawnej wieży strażniczej do wylotu na plażę leśnego (gruntowego) przedłużenia ulicy Lazurowej w Orlinkach. Przy hotelu Orle (Centrum Hotelowo-Konferencyjne - Hotel Orle) żegnamy szlak zielony (10,3 km wędrówki) i ulicą Lazurową idziemy przez las w kierunku przystanku komunikacji miejskiej (600 m). Na przystanku ZKM przy ul. Turystycznej (przystanek Lazurowa) (10,8 km wędrówki) o godz. 13.05 (następny o tej porze roku 14.15) mamy autobus linii 112 do centrum Gdańska. Przy dworcu PKP, gdzie ostatecznie kończymy wycieczkę, jest on około 40 minut później (13,48; 14.58).

Podczas wycieczki w lesie na trasie szlaku można zatrzymać się, odsapnąć i coś przekąsić na kilku miejscach wypoczynkowych przygotowanych przez nadleśnictwo. W przypadku dysponowania nieco mniejszą ilością czasu wycieczkę można zakończyć wcześniej udając się po zejściu z Góry Orlej drogą w lewo (przeciwnie do trasy szlaku) i po ok. 100 m dochodząc do przystanku ZKM linii 112 (Wieniec - na żądanie), gdzie możemy zdążyć na wcześniejszy autobus o godz. 12.27 (przy dworcu PKP - 13.11).

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2023 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl