Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km - Grot Mechowskich - Aleja na wyjściu z Darzlubia do Mechowa










 
 
 

Wycieczka 2 - Na Bursztynową Górę i nad Jezioro Otomińskie

Bąkowo - Otomin
punkt startowy: Gdańsk - dworzec PKS
punkt końcowy: Gdańsk - Targ Rakowy
3 - 4 godziny - 7 km

Do miejsca startowego wycieczki, którym jest podgdańskie Bąkowo dowiezie nas autobus podmiejskiej linii Gdańsk - Buszkowy (- Łapino) obsługiwany przez Roki-Trans. Wsiadamy do niego na przystanku przy dworcu PKS o godz. 8.30 lub w następny o godz. 9,35. Autobus do celu, którym jest przystanek we wsi, dojeżdża po około 20 min (8.51; 9.56). Od przystanku idziemy krótko szosą w kierunku Kolbud, by przy leśniczówce wejść na szlak żółty Bursztynowy . Podążając za jego znakami dalej szosą a potem przez las, wkrótce (po niecałym kilometrze od początku wycieczki) osiągamy rezerwat Bursztynowa Góra . Oglądamy dawną kopalnię bursztynu a następnie dalej podążamy żółtym szlakiem.

 Po ponad 3 km leśnej wędrówki dochodzimy skrzyżowania dróg, na którym spotykamy jeszcze dwa inne szlaki piesze: zielony i czarny. Dalej w tym samym kierunku (północ) - udajemy się szlakiem zielonym Skarszewskim (wg drogowskazu do Otomina). Obchodzimy południowy koniec Jeziora Otomińskiego i po około 2 km dochodzimy zakrętu szlaku, na którym odchodzi ścieżka dojściowa do grodziska. Idziemy nią, by obejrzeć to grodzisko (około 300 m) położone na półwyspie jeziornym. Niewykluczone, iż legenda o rusałce Otominie mówiąc o rycerskim grodzie Wojbora to miejsce ma na myśli. Inna podobna legenda mówi o Otominie i Odynie. Od grodziska wracamy do zakrętu szlaku tą samą trasą, a potem poruszamy się ponownie za zielonymi znakami szlaku. Ponad 2 km dalej kończymy wędrówkę na pętli końcowej przystanku komunikacji miejskiej (gdańskiej) w Otominie, obok którego przechodzi szlak Tutaj dociera z Gdańska autobus miejski linii 174. Stąd o godzinie 12.07 (13.37) zabierze nas i po ponad pół godzinie dowiezie do Gdańska na Targ Rakowy.

Bezpośrednio na trasie wędrówki nie spotkamy urządzonego miejsca na odpoczynek czy też posilenie się. Altankę z ławeczkami można znaleźć w rejonie skrzyżowania szlaków nad Jez. Otomińskim. Trzeba tylko iść dalej drogą powyżej niecki jeziora (szlak rowerowy) dalej na północ.

Krótszym nieco wariantem będzie pójście od węzła szlaków za znakami czarnymi zachodnim brzegiem Jeziora Otomińskiego, a następnie po dojściu do krańca północnego jeszcze krótkim odcinkiem szlaku żółtego i zakończenie wycieczki, podobnie jak poprzednio, na pętli w Otominie (łącznie 2,5 km).

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl