Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 43,9 Kartuski - Zabudowania poklasztorne w Żukowie 
 
 

Wycieczka 10 - Rezerwaty Dolnej Wisły

PĘTLA OPALEŃSKA
Opalenie - Małe Wiosło - rezerwat Opalenie Dolne - Opalenie 19,5 km
Wariant:
Rakowiec (Zajazd Gniewko) - Małe Wiosło - Opalenie 15,5 km
5 - 6 godz. (z dojazdem z Tczewa - 7 -8 godz.)

Proponowana wycieczka jest trasą okrężną opartą na trzech szlakach: niebieskim Lasów Dębińskich, żółtym Opaleńskim i czarnym Dolnej Wisły. Urozmaicony przebieg pozwala zapoznanie się z krajobrazem daleko wykraczającym poza płaską terasę rzeczną. Krawędziowy brzeg doliny rzecznej kryje urokliwe dolinki erozyjne i zagubione w nich wioski, piękne drzewostany, stanowiska roślin kserotermicznych i punkty widokowe. Dolina wiślana zachęca do zwiedzania Opalenia, wioski o kilkusetletniej tradycji, starorzeczy, wałów przeciwpowodziowych i pozostałości linii kolejowej, której konstrukcja mostu wiślanego obecnie znajduje się w ... Toruniu i Koninie.

Na trasie spotkamy trzy rezerwaty: Opalenie Górne, Opalenie Dolne i Wiosło Małe, chroniące głównie roślinność stepową występującą na wysokiej skarpie nadrzecznej oraz położone u jej stóp starorzecza.

   

Tytułowa pętla biegnie z Opalenia do punktu widokowego Małe Wiosło szlakiem czarnym, następnie niebieskim do rezerwatu Opalenie Dolne i żółtym, z powrotem do Opalenia.

Dojazd do wioski zapewniają busy prywatnej firmy Latocha, odjeżdżające sprzed dworca PKP w Tczewie w dni powszednie o: 8.00 i 9.55, a soboty, niedziele i święta o: 8.00 i 10.10. Powrót z Opalenia w dni powszednie: 16.40 i 18.00, soboty, niedziele i święta o: 15.20 i 17.20. Podróż trwa 51 minut; więcej tutaj.

Krótszą alternatywą dla turysty korzystającego z komunikacji autobusowej jest 15,5 km wariant pętli mający początek przy Zajeździe Gniewko koło Rakowca. Wraz z rozpoczynającym się tutaj niebieskim szlakiem udajemy się do punktu widokowego Małe Wiosło, skąd czarnym szlakiem do Opalenia. Odjazdy busów powyższej firmy z Tczewa w dni powszednie o: 8.45 i 10.15, a soboty, niedziele i święta o: 8.55 i 11.00. Przystanek nazywa się Mała Karczma, a podróż trwa 49 minut.

Turysta zmotoryzowany może skorzystać z drogi krajowej nr 1, w miejscowości Mała Karczma skręcając w drogę krajową nr 90 do Opalenia (można jeszcze spotkać stary numer tj 232). Korzystając z autostrady A1 należy zjechać w Kopytkowie, drogą 231 dojechać do Kolonii Ostrowickiej, skręcić na drogę nr 1 i dojechać nią do Małej Karczmy, skąd dalej jak wyżej. Samochód można pozostawić w Opaleniu lub wcześniej, 1,3 km od Małej Karczmy. Po prawej stronie drogi nr 90 znajduje się tam wjazd do lasu z widocznym w tle wiaduktem na starej linii kolejowej, samochód można zaparkować przed leśnym szlabanem, tuż pod znakami niebieskiego szlaku.

W razie załamania pogody można wykorzystać wspomnianą linię kolejową jako dojście do Opalenia, zamiast trasy żółtym szlakiem. Zyskujemy 2,3 km i nie musimy cały czas iść asfaltową szosą; do wioski schodzimy na wysokości starej stacji kolejowej.

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2023 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl