Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Szlaki międzynarodowe

Szlak międzynarodowy E9

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 10,5 Motławski - Skansen żuławskich maszyn rolniczych w Mokrym Dworze 
 
 

Statystyki

Odwiedzin:
Dziś:12
Wczoraj:598
W miesiącu:7912
Wszystkich:634897

Zdjęć w galeriach:1758
 
 

Wycieczka 10 - Rezerwaty Dolnej Wisły

PĘTLA OPALEŃSKA
Opalenie - Małe Wiosło - rezerwat Opalenie Dolne - Opalenie 19,5 km
Wariant:
Rakowiec (Zajazd Gniewko) - Małe Wiosło - Opalenie 15,5 km
5 - 6 godz. (z dojazdem z Tczewa - 7 -8 godz.)

Proponowana wycieczka jest trasą okrężną opartą na trzech szlakach: niebieskim Lasów Dębińskich, żółtym Opaleńskim i czarnym Dolnej Wisły. Urozmaicony przebieg pozwala zapoznanie się z krajobrazem daleko wykraczającym poza płaską terasę rzeczną. Krawędziowy brzeg doliny rzecznej kryje urokliwe dolinki erozyjne i zagubione w nich wioski, piękne drzewostany, stanowiska roślin kserotermicznych i punkty widokowe. Dolina wiślana zachęca do zwiedzania Opalenia, wioski o kilkusetletniej tradycji, starorzeczy, wałów przeciwpowodziowych i pozostałości linii kolejowej, której konstrukcja mostu wiślanego obecnie znajduje się w ... Toruniu i Koninie.

Na trasie spotkamy trzy rezerwaty: Opalenie Górne, Opalenie Dolne i Wiosło Małe, chroniące głównie roślinność stepową występującą na wysokiej skarpie nadrzecznej oraz położone u jej stóp starorzecza.

   

Tytułowa pętla biegnie z Opalenia do punktu widokowego Małe Wiosło szlakiem czarnym, następnie niebieskim do rezerwatu Opalenie Dolne i żółtym, z powrotem do Opalenia.

Dojazd do wioski zapewniają busy prywatnej firmy Latocha, odjeżdżające sprzed dworca PKP w Tczewie w dni powszednie o: 8.00 i 9.55, a soboty, niedziele i święta o: 8.00 i 10.10. Powrót z Opalenia w dni powszednie: 16.40 i 18.00, soboty, niedziele i święta o: 15.20 i 17.20. Podróż trwa 51 minut; więcej tutaj.

Krótszą alternatywą dla turysty korzystającego z komunikacji autobusowej jest 15,5 km wariant pętli mający początek przy Zajeździe Gniewko koło Rakowca. Wraz z rozpoczynającym się tutaj niebieskim szlakiem udajemy się do punktu widokowego Małe Wiosło, skąd czarnym szlakiem do Opalenia. Odjazdy busów powyższej firmy z Tczewa w dni powszednie o: 8.45 i 10.15, a soboty, niedziele i święta o: 8.55 i 11.00. Przystanek nazywa się Mała Karczma, a podróż trwa 49 minut.

Turysta zmotoryzowany może skorzystać z drogi krajowej nr 1, w miejscowości Mała Karczma skręcając w drogę krajową nr 90 do Opalenia (można jeszcze spotkać stary numer tj 232). Korzystając z autostrady A1 należy zjechać w Kopytkowie, drogą 231 dojechać do Kolonii Ostrowickiej, skręcić na drogę nr 1 i dojechać nią do Małej Karczmy, skąd dalej jak wyżej. Samochód można pozostawić w Opaleniu lub wcześniej, 1,3 km od Małej Karczmy. Po prawej stronie drogi nr 90 znajduje się tam wjazd do lasu z widocznym w tle wiaduktem na starej linii kolejowej, samochód można zaparkować przed leśnym szlabanem, tuż pod znakami niebieskiego szlaku.

W razie załamania pogody można wykorzystać wspomnianą linię kolejową jako dojście do Opalenia, zamiast trasy żółtym szlakiem. Zyskujemy 2,3 km i nie musimy cały czas iść asfaltową szosą; do wioski schodzimy na wysokości starej stacji kolejowej.

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2019 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl