Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km - Grot Mechowskich - Aleja na wyjściu z Darzlubia do Mechowa










 
 
 

Wycieczka 11 - Wokół kolibkowskiej wieży

Sopot Kamienny Potok - Wieża Kolibkowska - Kolibki - Wieża Kolibkowska - Sopot Kamienny Potok
2 - 2,5 godziny - 6,2 (6,8) km

Wycieczka ma charakter okrężny i wykorzystuje do swej marszruty fragmenty trzech szlaków w tym dwóch zupełnie nowych. Miejscem startowym i końcowym jest ten sam punkt. Ponadto dwukrotnie odwiedza się kolibkowską wieżę; podczas jednej z tych wizyt można się na nią wspiąć, by popodziwiać leśno-morsko-miejską okolicę.

Wycieczkę rozpoczynamy w Sopocie Kamiennym Potoku przy przystanku SKM po stronie zachodniej. Stąd idziemy czerwonym szlakiem Wejherowskim, który docelowo dochodzi do Wejherowa. Po prawie dwóch kilometrach na północno-zachodnim skraju rezerwatu Łęgi nad Swelinią przy drogowskazie odchodzimy w prawo szlakiem dojściowym w kierunku punktu widokowego. Trasa oznaczona czerwonymi trójkątami w białej obwódce wiodąc wzdłuż dawnej strzelnicy wyprowadza na drogę - ulicę Spółdzielczą, którą biegnie też żółty szlak Kępy Redłowskiej. Oba szlaki doprowadzają do wieży widokowej a ściślej wieży telefonii komórkowej z platformą widokową.

Stąd dalej szlakiem żółtym do krawędzi wysoczyzny, a od żelbetowego schronu artyleryjskiego z II wojny światowej przez las w dół na skraj zwartej zabudowy Kolibek. Na rozdrożu przy polu minigolfowym pojawia się czarny szlak. Teraz dalej będą nas prowadzić jego (czyli szlaku Do Wieży Kolibkowskiej) znaki. Wracamy więc leśnym jarem do kolibkowskiej wieży; stąd jest do niej niespełna kilometr. Dalej podążamy tym samym czarnym szlakiem, który idąc generalnie na południe ale dość krętą trasą po 2 kilometrach doprowadza do przystanku SKM w Sopocie Kamiennym Potoku, skąd zaczynaliśmy wycieczkę.

 Dostanie się na miejsce startu i końca wycieczki dla mieszkańców Trójmiasta jest oczywiste, więc nie warto tu na ten temat się wiele wypowiadać. Można jedynie dodać, iż możliwy jest wariant wycieczki o niemalże identycznej też okrężnej trasie ale z początkiem w Kolibkach (drogowskaz). Wówczas z przystanku autobusowo-trolejbusowego dla linii miejskich (S, G - na żądanie, 21 i 31; nie wszystkie kursują okrągły rok i codziennie) idziemy szlakami czarnym i żółtym w kierunku kolibkowskiej wieży. Na rozdrożu na zakręcie ulicy Spółdzielczej wybieramy jeden z kolorów, drugim z nich będziemy wracać. Podobnie rzecz się będzie miała przy wieży. Jednakże biorąc pod uwagę sposób oznakowania i ustawienia drogowskazów lepiej teraz pójść szlakiem czarnym do Sopotu Kamiennego Potoku a stamtąd ponownie do wieży szlakiem czerwonym i dojściowym. A potem do Kolibek jednym z dwóch, tym dotychczas niewykorzystywanym. Ponieważ dojdzie jeszcze liczony podwójnie odcinek do Alei Zwycięstwa w Kolibkach długość tego wariantu wycieczki wyniesie prawie 7 km (6,8).

Przy wieży widokowej znajduje się miejsce do odpoczynku, stół i ławki, więc tutaj można przystanąć i zrobić sobie przerwę odpoczynkową w wycieczce, połączoną także z wejściem na wieżę.

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl