Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km 57,8 Wzgórz Szymbarskich - Krzyż przydrożny w Borczu
 
 
 

Wycieczka 12 - Do Lubiszewskiego Sanktuarium

Tczew - Lubiszewo Tczewskie - Tczew (Rokitki)
punkt startowy: Tczew PKP (Gdańsk PKP)
punkt końcowy: Tczew PKP/Rokitki PKP (Gdańsk PKP)
5 (3,5) godzin - 17 km (11,5 km)
z popasem 5,5/4 i 7,5 godz.

Wycieczka ma charakter okrężny z początkiem w Tczewie. Do jej trasy zostają wykorzystane krótkie odcinki dwóch szlaków pieszych: żółtego Kociewskiego i zielonego Ziemi Tczewskiej . W programie wycieczki zwiedzanie kościoła w Lubiszewie Tczewskim i cmentarzyka żołnierzy austriackich z pomnikiem w Tczewie Suchostrzygach. Dodatkowo można spróbować obejrzeć pałac w Stanisławie wraz z założeniem parkowym (obecnie Dom Pomocy Społecznej).

Wycieczkę rozpoczynamy i kończymy na dworcu PKP w Tczewie, choć można też przyjąć, iż jej początek będzie w Gdańsku na stacji kolejowej i w trasę wycieczki wejdzie też przejazd kolejką (SKM) do Tczewa. Ze stacji kolejowej w Tczewie udajemy się szlakiem zielonym Ziemi Tczewskiej . Do kościoła pw. Św. Trójcy i Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Lubiszewie Tczewskim z cudowną XIV-wieczną rzeźbą Madonny z Dzieciątkiem docieramy przez Malinowo, Suchostrzygi, Szpęgawę i Stanisławie po około 9 km wędrówki. Zanim zejdziemy z głównej szosy w lewo do Lubiszewa można pójść kawałek dalej (300 m) w celu obejrzenia dawnego pałacu starosty tczewskiego Kickiego i przyległego doń parku. Obecnie mieści się tu Dom Pomocy Społecznej.

W Lubiszewie Tczewskim zwiedzamy zabytkowy kościół z jego cennym wyposażeniem a przede wszystkim podziwiamy cenną rzeźbę. W przypadku dni powszednich, aby zobaczyć wnętrze kościoła i Madonnę z pewnością trzeba kontaktować się z proboszczem tutejszej parafii. W niedziele lub dni świąteczne (kościelne) najlepiej trafić miedzy mszami o 9.00 a 11.00 lub po 11-tej.

   

Od kościoła idziemy dalej zielonym szlakiem do spotkania na skraju Lubiszewa ze szlakiem żółtym Kociewskim (0,5 km). Do dalszej wędrówki wykorzystujemy ten szlak wracając nim do Tczewa (w lewo), do stacji kolejowej (prawie 7,5 km) lub dochodząc tylko do Rokitek (niespełna 2 km).
Z Rokitek można do Tczewa wracać koleją lub komunikacją autobusową. Pociąg mamy o godzinie 15.48, następny 17.18, a podróż trwa dosłownie kilka minut. Dojście do przystanku kolejowego Rokitki Tczewskie zajmie też kilka minut, bowiem znajduje się on niespełna 200 m od zakrętu szlaku przy Kanale Młyńskim. W przypadku powrotu do Tczewa autobusem musimy dojść ponad 300 m do pętli na skrzyżowaniu w samych Rokitach, skąd kursują autobusy firmy Latocha. Odjazdy w soboty i dni robocze o godz. 13.47, 14.47, 15.47, 16.47, niedziela - 13.49, 15.29, 17.22; autobus do dworca jedzie około 15 minut.

Wracając do Tczewa szlakiem żółtym warto na końcu odcinka biegnącego wzdłuż Kanału Młyńskiego w miejscu wejścia na drogę nr 224 odejść kilkaset metrów od szlaku, by zobaczyć pomnik żołnierzy austriackich - jeńców pruskich zmarłych w 1866 roku znajdujący się na niewielkim cmentarzyku.

Odpoczynek można zrobić w połowie wycieczki w Lubiszewie.

W przypadku startu z Gdańska do czasu całej wycieczki trzeba doliczyć około 2,5 godziny.

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2024 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl