Start Komunikaty Informacje Szlaki piesze Konkurs Fotogalerie Słowniczek krajoznawczy Wycieczki na weekend Kontakt
 
     
 
 

Regiony szlaków pieszych

Region Gdański
Region Malborsko-Kwidzyński
Region Chojnicki
Region Słupski
 
 

Popularne szlaki piesze

Trójmiejski
Fortyfikacji Nadmorskich
Nadmorski Zatokowy
Nadmorski Bałtycki
Kaszubski
Wyspy Sobieszewskiej
Kartuski
Wzgórz Szymbarskich

Trasy międzynar. i tematyczne

Szlak międzynarodowy E9
Pomorska Bursztynowa Trasa Piesza AMBER
Szlaki dla osób o szczególnych potrzebach

Inne trasy piesze

Sopockie Szlaki Spacerowe
Ścieżki przyrodniczo-leśne
 
 

Inne szlaki

szlaki rowerowe
szlaki konne
 
 

O szlakach

Statystyka szlakowa
Waloryzacja szlaków
Historia szlaków
Plany rozwojowe szlaków
Systemy znakowania
Znakarze
 
 

Konkurs

Bieżące edycje
Prawidłowe odpowiedzi
Laureaci i ranking
Regulamin
 
 

Zobacz na szlakach

km   -  
 
 

Wycieczka 14 - MAŁA PĘTLA OLIWSKA Z WIDOKIEM ÓSMYM

Gdańsk Oliwa: Kużnia Wodna - Góra Szwabego - Dolina Radości - Dolina Węźowa (węzeł szlaków) - Wzg. Danza - Kużnia Wodna - [Oliwa, Stary Rynek Oliwski] 2 - 3 godziny - 5,7 (8,1) km

Wycieczka o charakterze okręźnym. Wykorzystując nowy szlak (Ósmego Widoku) pozwala obejść Dolinę Radości wraz z przyległymi wysoczyznowymi grzbietami. Na jednym z nich widok VIII z cyklu Spojrzenia na Gdańsk.

Od Kużni Wodnej w Oliwie przy ulicy Bytowskiej (drogowskaz) idziemy źółtym szlakiem Ósmego Widoku poprzez Górę Szwabego z tytułowym widokiem do spotkania ze szlakiem czarnym Wzgórz Szymbarskich. Za znakami obu szlaków schodzimy do Doliny Radości (drogowskaz) i dalej Młyńską Drogą szlakiem czarnym wzdłuĹź Potoku Oliwskiego podąźamy w głąb doliny (dla szlaku czarnego jest to kierunek Sierakowice). Za budynkiem byłego nadleśnictwa tak jak znaki szlaku czarnego przecinamy dolinę (oraz ulicę Bytowską z drogowskazem) i wspinamy się na przeciwległe jej zbocze docierając do punktu zwornikowego - przegięcia Doliny Węźowej ze szlakiem niebieskim Kartuskim (drogowskaz). Tutaj zawracamy, porzucamy znaki czarne i teraz za kolorem niebieskim idziemy w kierunku północno wschodnim (dla szlaku jest to kierunek do Sopotu). Wysoczyznowym grzbietem z wzniesieniem Danza wydostajemy się na ulicę Bytowską i nią dochodzimy do Kużni Wodnej i końca wycieczki. Punkt startu i końca wycieczki przy Kużni Wodnej jest moźliwy w przypadku własnego środka lokomocji, który pozostawimy na placyku na przeciw kużni. W razie korzystania z komunikacji miejskiej proponowanym punktem początku i końca byłby przystanek Cystersów w centrum Oliwy na ulicy Stary Rynek Oliwski (linie 117, 169. 171, 179). Dojście stamtąd ulicą Kwietną do Kużni (kierunek wskazuje tabliczka na naroźnym budynku) to około 1,2 km.

  

W momencie, gdy Kużnia wodna zostanie juź uruchomiona jako Oddział Muzeum Miasta Gdańska, proponowaną wycieczkę będzie moźna połączyć ze zwiedzaniem kużni.

 
 
   
 
Komisja Turystyki Pieszej
przy Pomorskim Porozumieniu Oddziałów PTTK w Gdańsku
80-826 Gdańsk, ul. Ogarna 72
tel. (58) 301-14-88

   


Wszelkie prawa zastrzezone © 2023 PTTK - Znakowane Szlaki Turystyczne Województwa Pomorskiego

Realizacja: 4mpproject.pl